Bathonea kazıları belgesel oldu

Bathonea kazıları belgesel oldu
Bathonea kazıları belgesel oldu
Küçükçekmece'deki Bathonea kazılarının belgeseli çekildi. Murat Öztürk'ün uçakla çektiği kazı alanının fotoğraf sergisini Vali Mutlu açtı.

İstanbul ’un bilinmeyen tarihini aydınlatan Bathonea kazısının belgesel gösterimi dün İstanbul İl Özel İdaresi’nde Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Belgeselin ve geçen yaz hayatını kaybeden hava fotoğrafçısı Murat Öztürk’ün uçaktan çektiği kazı alanı fotoğraflarının yer aldığı ‘Gökyüzünden Bathonea’ sergisinin de açılışı yapıldı. Yönetmenliğini Nihal Ağırbaş’ın, editörlüğünü Radikal Haber Müdürü Ömer Erbil’in yaptığı Bathonea belgeselinde Küçükçekmece Gölü’nün batısındaki arkeolojik alanın nasıl bulunduğu ve 2007’den beri devam eden kazının hikâyesi anlatılıyor. Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün’ün yanında yeraltı tünellerindeki dalgıçlar ve iskeletleri inceleyen adli tıp uzmanları gibi kazı ekibi üyeleri de buluntuları değerlendiriyor.
Belgeselin editörü Ömer Erbil, “2007’de ilk yüzey araştırması yapıldığında ortada hiçbir şey yoktu. Fakat Şengül Hoca burasının İstanbul için önemli bir kazanç olacağına çok inanmış ve biz basın mensuplarını da inandırmıştı. Gerçekten de Bathonea beş yılda dünyanın sayılı arkeolojik kazıları arasına girdi, İstanbul’un Neolitik dönemi ve Roma arasındaki karanlık zaman dilimini aydınlattı. Bizi her yıl şaşırttı, önümüzdeki yıllarda da herhalde şaşırmaya devam edeceğiz” dedi.
Belgesel gösteriminin ardından konuşan Vali Hüseyin Avni Mutlu, Anadolu ’nun en büyük uygarlıklarından birinin izlerine Bathonea Antik Kenti’nde rastlanmasını heyecan verici bulduğunu söyleyerek alanın bir an önce ören yeri olarak kamuya açılmasını istediğini belirtti.

Neler çıktı?


Erken Hitit’ten (MÖ 18-16.yy) kaldığı tahmin edilen metal tanrı figürinleri, zift, kalay, seramik parçalarının Mezopo-tamya’yla ticaret yapıldığına işaret ettiği düşünülüyor
301 adet ‘unguanterium’un (küçük pişmiş toprak şişe) M.S. 5-6. yüzyıllar arasında üretildiği tahmin ediliyor
İki liman, 5-6 yy.’den kalma Bizans kilisesi, taş yollar, İmparator Konstantin ve dönemin din adamlarının adını taşıyan damgalı tuğladan inşa edilmiş dev sarnıç ve su yolları.