Batı cephesi hareketlendi

Tatil zamanı... Assos, Yeşilyurt, Adatepe son zamanların en gözde mekânları.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Tatil zamanı... Assos, Yeşilyurt, Adatepe son zamanların en gözde mekânları. O taraflara yolunuz düşecekse, tertemiz bir havada nefes alıp (ki dünya üzerinde oksijen bolluğu açısından ikinci sırada), serin bir denize girip zeytin ağaçları arasında 'eski dost' huzuru bulacaksınız. Güneş, deniz, huzur size yetmiyor, "İlle de kültürel aktivite olsun," diyorsanız "Siz de bulmuşsunuz, bunuyorsunuz," demeyeceğiz, merak etmeyin. Hemen bir müze önereceğiz. Üstelik bölgeye uygun bir müze; zeytinyağı müzesi. Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan zeytincilik kültürünü tanıtmak amacıyla Çanakkale Küçükkuyu'da kurulan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, zeytinin yağa dönüşüm sürecini görebileceğiniz bir mekân.
İnsan sağlığına yararlı
Müzede zeytinyağı yapımında kullanılan aletlerden saklama kaplarına, zeytinyağı afişlerinden kandillere kadar pek çok şey sergileniyor. Oasis turizm şirketinin ortakları Mahmut Boynudelik, Ali Yurtkuran ve Erhan Şengel tarafından kurulan müzeyi, hakiki sızma zeytinyağı ya da saf sabunların nasıl yapıldığını, zeytinyağının tarihteki önemini öğrenmek için ziyaret edebilirsiniz. 1952'de sabunhane olarak kullanılan bir binayı satın alıp restore eden ortaklar, geçmişin anısını saklamanın ve gelecek nesillere tanıtmanın borç olduğunu düşündükleri için bu işe kalkışmışlar. Müzede geleneksel üretim teknolojisini koruyarak üretimi sürdürmek ve bu yolla yaşayan bir müze oluşturmak hedefleniyor.
İzmir Burhaniye'deki fabrikalarında sızma zeytinyağı üreten ortaklar, müzede ve
İstanbul'da satışını da yapıyorlar. Adatepe zeytinyağları ve sabunları dışında, Lal'e markalı minik kavanozlarda aromatik yemek tuzları, banyo tuzları, masaj ve vücut yağları, saç bakım yağları ve sabunları da satılıyor. Aromaterapi uzmanı Lale Utar tarafından hazırlanan ürünler, insan sağlığına zarar veren hiçbir doğal ya da sentetik madde içermiyor.
Adatepe'de var bir mektep
Taşmektep seminerleri ise bu yıl beşinci yaşını kutluyor. 1947'de hizmet vermeye başlayan Adatepe Köyü İlkokulu, 1985'te öğrenci azlığından dolayı kapatılınca başlamış buranın öyküsü. Köyün öğrencileri Küçükkuyu'da eğitim almaya devam etmişler. Okul binası da kaderine terk edilmiş. Sonra bir grup gönüllü 1997'de Çanakkale Valiliği'nden kiralamış burayı. Taş binayı özelliklerini koruyarak restore etmiş. Ve sonunda hayallerini gerçekleştirme olanağı bulmuşlar. Şimdi okul felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerlerin verildiği, farklı disiplinlerden
sanatçıların serbest atölye çalışmaları yaptığı bir mekân. Kadroda kimler yok ki? Hilmi Yavuz, İlber Ortaylı, Mete Tunçay, Murat Belge, Mehmet Genç, Zerrin İren Boynudelik, Kamil Fırat...
Tatilden artakalan...
Adatepe Taşmektep'te bu yıl 1 Temmuz-31 Ağustos tarihlerinde yapılacak seminerler pazartesi sabahı başlayıp cumartesi öğlen bitiyor. Dersler içeriğine göre film, dia ve müzik eşliğinde yapılıyor. Aralarda ağaç altında çay ya da kahveler içilirken sohbet devam ediyor. Atölye çalışmaları ise katılımcıların ve hocaların istekleri doğrultusunda programlanıyor. Cuma akşamları köydeki kahvelerden birinde toplu yemek yeniyor. Öğleden sonraları ise katılımcılar denize girmek, yürüyüşe çıkmak ya da köyün sessiz ortamında dinlenmekte serbest.
Adatepe'nin tarihi antik dönemlere kadar uzanıyor. Denize bakan tarafta Zeus Altarı bulunuyor. Yine batı tarafında Roma döneminden buluntular var. Kurulduğundan bu yana sürekli yaşam olduğundan ve yeni yapılan yapılarda bir önceki elemanlar kullanıldığından, bugün en eski yapı 250 yıllık. Binlerce yıllık zaman dilimine yayılmış bir yerleşime sahip olan köy, Cumhuriyet öncesinde zeytin ve hayvancılıkla uğraşan Rum ve Türk ailelerin yaşadığı bir köy olarak biliniyor. Mübadele ile birlikte Rumlar köyden ayrılmış. Bugün sadece Türk nüfus var. 1989'da sit alanı ilan edilen köy, bölgedeki korunan köylerden biri olma özelliğini de taşıyor.Taşmektep rehberi
Nerede kalınır?
 • Adatepe'deki pansiyonlarda: Eliz (0286) 752 65 80, Ayşe Pansiyon (0286) 752 66 15
 • Küçükkuyu'da, deniz kenarında: Ege Motel (0286) 752 56 96
 • Yeşilyurt Köyü'nde: Öngen (0286) 752 24 34
 • Bilgi: http://geocities.com/adatepe_tr
  Nasıl gidilir?
 • Karayolu
 • Tekirdağ, Keşan, Çanakkale, Ezine, Küçükkuyu, Adatepe (yaklaşık 450 km)
 • Bursa, Balıkesir, Edremit, Altınoluk, Küçükkuyu, Adatepe (yaklaşık 450 km)
  Deniz otobüsü (İDO) ile Bandırma'dan (İstanbul -Bandırma: 2 saat)
 • Bandırma, Lapseki, Çanakkale, Ezine, Küçükkuyu, Adatepe (yaklaşık 230 km)
 • Bandırma, Susurluk, Balıkesir, Edremit, Altınoluk, Küçükkuyu, Adatepe (230 km)
  Katılım koşulları
 • Seminerlere katılmak için 18 yaş üzeri olmak ve katılacağınız seminer için kayıt yaptırmanız gerekiyor.
 • Dersler en az 10, en çok 30 öğrenci ile yapılacağı için önceden kayıt yaptırmak lehinize.
 • Dersler pazartesi günü başlayıp cumartesi günü bitiyor ve 09.00-12.30 saatlerinde yapılıyor.
 • Haftalık ders ücreti 150 milyon TL ve kayıt yaptırmak için ders ücretinin 1/3'ünün bankaya yatırılması isteniyor. Öğrencilere ve birden fazla kursa katılanlara yüzde 10 indirim yapılıyor.
 • Tel : (0212) 227 64 67 (İstanbul), (0286) 752 59 99 (Adatepe)