Batık kente iniş

Arkeolog, mimar ve tarihçiler, 3 bin yıllık Karya kenti Myndos için Bodrum'da buluştu. Karar: Kentin envanterini çıkaralım ve sualtı kazılarını
da hemen başlatalım.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Arkeoloji ve mimarlık fakülteleri ile müzelerin yetkilileri, 3 bin yıllık Karya kentlerinden Myndos'un gün ışığına çıkarılıp dünyanın en büyük açık hava müzesinde sergilenmesi hedefiyle Bodrum'da bir araya geldi. Yüzde 95'i toprak ve sualtında olduğundan 'batık şehir' adıyla da anılan Myndos'un tüm dünyayla paylaşılması için çalışma başlatıldı.
Gümüşlük Akademisi Vakfı Başkanı Ahmet Filmer ve Gümüşlük Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ülküm, Myndos'u kurtarmak için üniversitelerin
arkeoloji ve mimarlık fakülteleriyle müze yetkililerine çağrı yaptı. Çağrıya yanıt veren 30'a yakın bilim adamı, tarihçi, arkeolog ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkilileri, Gümüşlük Akademisi'nde buluştu.
İki gün süren çalışmalarda antik kenti gezip görüntü alan katılımcılar, toprak üstünde kalan tarihi kalıntı ve mozaikler için harita çıkarılması, kent içinde bulunan özel ve kamu arazilerinin saptanması için envanter çalışması yapılması ve arşivlenmesini kararlaştırdı.Türksat uydusundan toprak ve sualtında kalan bölümlerin haritalarının hazırlanmasının, çalışmaları kolaylaştıracağı belirtildi.
Belediye başkanı Mehmet Ülküm de çalışmalarını şöyle anlattı: "Koruma amaçlı imar ve revizyon planımızı bu projeye göre yaptık. Gümüşlük'ü yapılaşmaya kapattık, yüksek sesle radyo çalmak bile yasak. Kamulaştırma için de vatandaşımızın tam desteğini aldık. Antik kentin kalıntıları arasından çıkacak eserleri, etnografya müzesi haline getireceğimiz Karakaya Köyü'ndeki 200 yıllık camide sergileyeceğiz. Bölgedeki eserlerin envanterini çıkardıktan sonra belediye ve vakfın desteğiyle, Bodrum Müzesi'nce kazı başlatılması için proje hazırlayıp Kültür Bakanlığı'na sunacağız.." ODTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aysil Yavuz ise kazı çalışmasının projelendirilmesinden sonra UNESCO'dan destek istenebileceğini belirtti.
Tavşan Adası'na köprü oldu
Yunan coğrafyacısı Strabon'a göre Myndos, Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden Lelegler tarafından, M.Ö. 640 yıllarında, bugünkü Bodrum Yarımadası'nın 19 kilometre batısında kuruldu. Ege ve Akdeniz'in kesişme noktasında büyük bir liman kenti olan Myndos, Pergamon Kralı Aristonikos döneminde kentte ilk kez ticari amaçla sikke basımı yapıldı. Kent çeşitli dönemlerde Perslerin, Rodosluların ve Halikarnassosluların eline geçti, ardından büyük depremlerde toprak ve suya gömüldü. Koyun girişindeki Tavşan Adası'na batık şehrin taşları üzerinden yürüyerek geçmek, beldeye gelen turistlerin tutkusu oldu.