Baydan da Bush'a ayakkabılı mesaj attı

Baydan da Bush'a ayakkabılı mesaj attı
Baydan da Bush'a ayakkabılı mesaj attı

Baydan, ?Ayakkabıyı havada uçarken tanımadım. Ertesi gün gazetelerde görünce 271 no?lu ayakkabımız olduğunu anladım? diyor. FOTOĞRAF: ÜMİT ZAĞLI

Iraklı gazetecinin Bush'a fırlattığı ayakkabının üreticisi olduğunu iddia eden Ramazan Baydan, o modeli 'Bye Bye Bush' adıyla tescil ettirdi
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ / Arşivi

İSTANBUL - Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi’nin George W. Bush’a fırlattığı ayakkabıyı ürettiğini iddia eden Baydan Ayakkabıcılık’ın sahibi Ramazan Baydan, eskiden 271 koduyla anılan ayakkabının ismini ‘Bye Bye Bush’ (Güle Güle Bush) olarak tescil ettirdi. Firma, Bush’un görevini Barack Obama’ya teslim etmesi nedeniyle bir de parti düzenledi.
Önceki gece ‘Bye Bye Bush Partisi’nde konuştuğumuz Ramazan Baydan, “Ben ayakkabıyı havada uçarken görüp tanımadım. Ertesi gün gazetelerde fotoğrafını görüp bizim üretip Iraklı toptancımıza ihraç ettiğimiz 271 no’lu ayakkabı olduğunu anladım. Olayın olduğu gün saat daha 11’de Irak’taki toptancımız arayıp haber verdi” diyor.

Kadınlar için de yapacak
Baydan Ayakkabıcılık’ın Bağdat’ta altı toptancısı bulunuyor. Zeydi’nin can güvenliğinin tehlikede olduğunu ve İsviçre’den sığınma talep ettiğini söylediğimizde üzülen Baydan, “O cesur kardeşimiz için en iyisi olsun” diyor.
Ayakkabıların ününü artıran Zeydi’ye müteşekkir olduğunu söyleyen Baydan, “Onu anlamak için o toprakların çocuğu olmak gerek. Kim bilir ne acılar çekti” diye konuşuyor. Ayakkabının Irak’taki fiyatının 27 dolar (yaklaşık 45 TL), Türkiye’deki fiyatınınsa 89 TL olduğunu söyleyen Baydan, “Burada, atılan nesnenin maddi değil, manevi değeri önemli. Ayakkabı fırlatmak Irak kültüründe en aşağılayıcı hakaret olabilir” diyor.
Vietnam’dan İngiltere’ye, ABD’den İsviçre’ye dünyanın farklı ülkelerine satış yaptıklarını, online satışlarının da çok iyi gitiğini anlatan Baydan, kadın müşterilerden de fazlaca talep aldıklarını belirterek ‘Bye Bye Bush’ ayakkabılarından çok yakında kadınlar için de üretileceğini söylüyor.
“Sizce insanlar Bush’tan neden bu kadar nefret ediyor?” sorumuzu “Savaş politikaları yüzünden sanırım. ABD halkının Obama gibi bir başkana ihtiyacı vardı” diyerek yanıtlıyor. Obama’nın gelişine sevinmiş, “Herkes sevindi onun gelişine, inşallah savaşı bitirir” diyor.
“Bu ayakkabı Türkiye’de bir politikacıya atılsaydı yine aynı coşkuyu yaşayabilir miydiniz?” sorumuzaysa “Tabii ki” diyor Baydan ama biz bundan biraz şüpheliyiz!