Baykam'dan Fazıl Say'a destek

Baykam'dan Fazıl Say'a destek
Baykam'dan Fazıl Say'a destek
Bedri Baykam, Fazıl Say'a verilen cezayı eleştirdi: "Hükümete sormak lazım: Alınan bu karar, hangi Avrupa ülkesinde vücut bulabilir veya uygulanabilir?"

Piyanist Fazıl Say’ın Twitter’da yazdığı yorumlar nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına tepkiler sürüyor. Konuyla ilgili bir eleştiri de ünlü ressam Bedri Baykam'dan geldi.

' Türkiye adına bir leke'

Baykam tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Fazıl Say’a verilen 10 aylık hapis cezası, laik-demokratik Türkiye’nin aldığı çok ağır, üzücü bir yaradır. Her gün “evrensel demokrasi” standartlarından söz edilen ve sözde AB ’ye girme hazırlıkları yapan bir Türkiye’de alınan bu karar, işin gerçeğinde AB’nin demokrasi kriterlerinden hergün ışık hızıyla daha da uzaklaştığımızın kanıtıdır. Hükümete sormak lazım: Alınan bu karar, hangi Avrupa ülkesinde vücut bulabilir veya uygulanabilir? Fazıl Say, bizim gözümüzde her gün daha çok değer kazanan bir aydınımızdır. Ama hakkında çıkan bu karar, Türkiye adına çok zor silinecek bir lekedir ve hiçbir uluslararası platformda savunulamaz. Bu kararın değişmemesi ve sanat ortamına bir tebliğden çok, ağır bir tehdit olarak varlığını sürdürmesi Atatürkçü, aydın, “modern” Türkiye’den fersah fersah uzaklaştığımızın doğrudan bir göstergesidir " denildi.

'İnancım kararın bozulacağı yönünde'

Türkiye'nin aydın sanatçılarından biri olarak Say'a verilen bu cezayı kabul etmediğini ve içine sindiremediğini açıklayan Baykam, dosyanın Yargıtay’da temyiz edileceğini ve kararın bozulacağı yönündeki inancının devam ettiğini söyledi.