Baykuş kafe çılgınlığı

Baykuş kafe çılgınlığı
Baykuş kafe çılgınlığı

Çok sevimliler, ama...

Kedi kafelerin modası geçti. Tokyo'da şimdi baykuş kafelerin önünde kuyruklar uzuyor.

 Japonya’nın yeni gözdesi baykuş kafeler. İçinde bizzat baykuşların kanat çırptığı ‘Fukurou Kafe’lerin ilki geçen yıl açıldı. Ve bir çılgınlık halini aldı. Karanlık ve sessiz bir ortama sahip olan baykuş kafelerde müşteriler bir yandan baykuş temalı kek ve kurabiyelerini atıştırırken bu gizemli kuşlarla yakın olma şansına da sahip oluyor.

 PERDELERİ HEP KAPALI

News.com.au’nun haberine göre baykuş kafelerin bu kadar popüler olmasında Tokyo’da pek çok apartmanda hayvan beslemenin yasak olmasının payı var. Harry Potter hayranlığının da bu ilgide etkisi olduğu düşünülüyor. Perdeleri daima kapalı baykuş kafelerde uyulması gereken sıkı kurallar var: Yanınızda bir personel olmadan baykuşlara dokunmayın. Baykuşa dokunmadan önce ve sonra mutlaka ellerinizi dezenfekte edin. Kameranızın flaşını asla açmayın. Yüksek sesle konuşmayın.

Facebook'taki baykuş fotoğraflarının menbaı bulundu!

Baykuş kafeler, tahmin edilebileceği üzere hayvan hakları savunucularını endişelendiriyor. Ancak yasal izinlerini almış, hayvanların esenliğiyle ilgili sıkı kurallar koyan ve uygulayan kafelerin bu hayvanlara nasıl davranılması gerektiği konusunda ‘duyarlılığı’ artırdığını iddia edenler de var.

Hayvanlara kötü muameleyle mücadele eden RSPCA’nın (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) uzmanlarından Dr. Ros Clubb ise baykuş kafelerin hiç de baykuşlara göre yerler olmadığını söyleyerek uyanıyor: "Baykuşlar pek çok kişiyi büyüleyen son derece güzel hayvanlar, ancak ev hayvanı değiller. Vahşiler. Doğaları gereği genellikle utangaçlar. Vakitlerinin büyük bir kısmını mahrem bir köşede tüneyerek geçirmekten hoşlanırlar. Çoğunlukla gece yaşarlar. Ayrıca derin yaralar açabilecek güçlü pençeleri vardır."

 DOKUNABİLİR MİYİM?

Baykuş kafe fikri, İspanya, Almanya, Macaristan ve Fransa’da hızla yaygınlaşan ‘kedi kafe’lerle aynı konsepte sahip. Tokyo’da 150 kadar da kedi kafe var. Gökdelenler kenti Tokyo’da kedi kafelere gelen müşteriler, içeceklerini yudumlarken kedileri sevip okşayabiliyor. Yani Türkiye ’de halen açıkhavadaki pek çok kafe, ‘bedavaya’ kedi, köpek, serçe, karga ve martı kafe hizmeti veriyor. ( İSTANBUL /RADİKAL)