Baykuş uyumuyor!

Şu sıralar bilmediğiniz, duymadığınız kadar popüler bir mekân var Beyoğlu'nda.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Şu sıralar bilmediğiniz, duymadığınız kadar popüler bir mekân var Beyoğlu'nda. Safran'ın sahibi Aslı Altan, Eski Yeşil'in ortaklarından Nahide Büyükkaymakçı ve daha birçok kişiyi orada görmeniz mümkün. Hayır, yeni açılan bir yer değil burası. Beyoğlu Bekâr Sokak'ta üç yıldır sanatçıların, ressamların, tiyatrocuların ve oyuncuların bir araya geldiği bir kafe: Baykuş.
Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu olan sahibi Ülkü Duru'nun deyimiyle "Paparazzilerin girmediği bir kafe." İnsanın kendini rahat hissettiği, tanıdık birilerine rastlayabildiği Baykuş'ta,
İtalyan ve Fransız mutfağına ağırlık verilmiş.
Bu iki ülke mutfağının yanı sıra mönüsünde pazı dolması, karski (Rus yemeği) gibi bizden ve Rusya'dan da örnekler bulunduruyor.
Şu sıralar en çok tutulan yemek ise tavuklu ve etli fajitas. Mönüdeki yemeklerin dışında kendi alanında ünlü isimler de becerilerini göstermek üzere Baykuş'un mutfağına giriyorlar. Örneğin Hazım Körmükçü Yunan Gecesi, Tayfun Erdoğmuş da sushi gecesi düzenleyecek.
Ünlülerden nağmeler
Baykuş'un yemekleri kadar özel etkinlikleri de dikkat çekiyor. 15 günde bir, cumartesi günleri, dört kişiden oluşan Grup Andaluz flamenko müzik, grup elemanlarından Asime de flamenko dans yapıyor. Aynı grup 15 günde bir '70'lerden günümüze Türkçe pop müzik söylüyor.
Ayrıca ünlü DJ'ler de zaman zaman Baykuş'a konuk oluyor. Örneğin geçen haftalarda Uğur Yücel, Sambaku-lüp adı altında Samba House ve perküsyon çalmış ve oldukça ilgi görmüştü.
Yücel'in bu sezon içinde bir kere daha böyle bir gece düzenleyeceğini söyleyen Duru, "İyi bir performans sergiledi," diyor.
Bu gece ise uzun zamandır Paris'te yaşayan DJ Par-İst çalacak. Geçen hafta da çalan ve çok beğenilen DJ, 22.30'dan itibaren Baykuş'ta.
Önümüzdeki günlerde DJ'lik yapacak başka bir isim de gazeteci-yazar Murat Belge. Kendi arşivini Baykuş'a taşıyacak olan Belge'nin çok iyi bir arşivi olduğunu ekliyor Duru.
Yüzde 25 indirimli içkiler
Baykuş'ta bir akşamüstü içkisi içmek istiyorsanız Happy Hour'a denk getirebilirsiniz. 17.00-20.00 saatlerinde uygulanan yüzde 25 indirimlerin yanı sıra Baykuş'un öğle yemeklerinin de yüzde 30 indirimli olduğunu söyleyelim.
Bu arada nihayet havaların ısınmasıyla birlikte Baykuş 'sokağa taşıyor'. Duru, kapının önüne koyulan masaların arasına çiçekler de ekleyeceğini söylüyor.
Bir de son zamanlarda Baykuş'ta bir Scrabble modası başlamış. "Bazen birkaç arkadaş bir araya gelip bir masada oynuyoruz," diyor Duru. Pazar günleri kapalı olan kafe, diğer günler 10.00-02.00 saatlerinde açık.
Adres: İstiklal Cad. Bekâr Sok.
No: 22/1 Beyoğlu
Tel: 0212 292 88 44-45