Bayülgen'in gözünden kadınlar ve kuaförler

Bayülgen'in gözünden kadınlar ve kuaförler
Bayülgen'in gözünden kadınlar ve kuaförler
Okan Bayülgen, kadınların kuaförde geçirdikleri zamandan aldıkları keyfin, profesyonel ellerde güzelleşirken hissettikleri duyguların peşine düştü ve 'Kadınlar ve Kuaförler' adlı bir sergi açtı.

Okan Bayülgen, kadınların kuaförde geçirdikleri zamandan aldıkları keyfin, profesyonel ellerde güzelleşirken hissettikleri duyguların peşine düştü ve ‘Kadınlar ve Kuaförler’ adlı bir sergi açtı. Bayülgen, açılışı bugün gerçekleşen ve Mayıs sonuna kadar Kanyon AVM B2 katında görülebilecek olan sergisinin çıkış noktasını şöyle anlatıyor:

“Yaşlandım. Saçlarımı boyatmaya başladım. Bundan uzun yıllar önce, yaşlanmıştım zaten. Saçlarım çok erken ağardı. O yıllarda, ya oynadığım bir oyun nedeniyle saçlarımı boyatmam gerektiğinden ya da her zaman olduğu gibi kadınların zoruyla kadın kuaförlerine gitmeye başladım. Bunca yıldır kadınların kuaförlerde nasıl saatlerini, hatta tüm günlerini geçirebildiklerine şaşıp kaldım. Bana on dakikada afakanlar basarken, bu kadınlar özgür iradeleriyle, güle oynaya, salonlarda vakit geçirebiliyorlardı.
Schwarzkopf Professional çalışanlarıyla geliştireceğimiz bir proje için bir araya geldiğimde – doğal olarak onlar da kadındı – bahsettiğim bu korku tüneline tekrar dalmaya karar verdim.

Acaba bu kuaför salonlarındaki tılsımı,
Benim anlamadığım ‘şeyi’,
Yalnızca kuaför salonlarında gerçekleşebilen o şey…
Profesyonel olan,
Evde olamayan,
Bir kadınla aldığı profesyonel hizmet arasında, ticareti aşan o ilişki,
Bağımlılık yaratan ya da…
Kadının bir anda bir salondan vazgeçip bir başka salona bağlanmasına neden olan
o ‘şey’
Bir kadının gözleri ile “Tamam oldu bu iş!” diye onayı verdiği an.
Aynaya kaşla göz arasında fırlattığı “İyisin kızım!” mesajı.
Aynadan seken, başka bir kadına ait mesajı yakalayan bir başka kadın.
Sırasını bekleyenin diğer kadını süzen gözleri…
Acaba objektifim benim anlamadığım bu gerçeklikleri, benden gayrı yakalayabilecek miydi?
Tabii ki kolay değil, herkesin tanıdığı bu adamı, tüm bunları en doğal biçimde resmedebilmesi için bir kuaför salonunda saklayabilmek.
Sonuçta bu fotoğraflar ortaya çıktı! Kadınların anlayamadığım ve anlayamayacağım kimyalarını anlatabilmek için kimyasal yöntemlerle çalıştım.
Baktığınızda, belki biraz daha baktığınızda doğal olanı görebileceksiniz.
Doğal olanın ‘bir sırrı saklamak’ olduğunu, bunun da kimi profesyonellerin ve profesyonel ürünlerin katkısıyla mümkün olabileceğini…”