Bazen bir cümlenin karşılığı küfürdür

Bazen bir cümlenin karşılığı küfürdür
Bazen bir cümlenin karşılığı küfürdür
Üçüncü albümü 'Konuşmadığımız Şeyler Var' piyasada olan Sıla Gençoğlu, 'Şarkılarımda şimdim olmasa dünüm var' diyor
Haber: ASLI BARIŞ - asli.baris@radikal.com.tr / Arşivi

Şarkı sözlerinde küfür kullanmaktan çekinmeyen, ‘Sevişmeden uyumayalım’ gibi provokatif parçalara imza atan Sıla, aşk şarkıları yazmasına rağmen kendisini romantik değil, dobra olarak tanımlıyor. Mutsuzlukla besleniyor, ancak ‘sahtesine gelemiyor’
Yeni albümün müzikal yapısı diğerlerine göre daha akustik. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Ben akustikle mutluyum, daha samimi buluyorum. Hiçbir zaman elektronik müzik yapmadım ben ama ‘...dan sonra’da elektronik öğeler vardı. İkinci albümde de figürler oldu minik minik. Beste yapısında bir değişiklik yok, aslında tam olarak düzenlemelerle ilgili. Akustik müzikle kendimi daha iyi ifade ediyorum.
İlk albümünüzün çıkış tarihinde verdiğiniz röportajlarda, 30’lu yaşlarda ruh halinizde bir değişim geçirmeyi beklediğinizi belirtmiştiniz. Düşündüğünüz ‘olgunluk’ geldi mi?
Evet, tam olarak ordayım. Otuzların çömeziyim şu an.
Albümün tüm parçaları özeldir, ama arasından seçebileceğiniz, sizin şu anki durumunuzu tanımlayacak bir şarkı var mı?
Zor bir soru. Hepsi benden çıkma, benim zamanlarımdan alıntı. Hikayelerin benim olmadığı yerlerinde bile şimdim olmasa da dünüm var.
Albümde aynı isimde bir parça olmamasına rağmen, ismi ‘Konuşmadığımız Şeyler Var’. Neden albüme bu ismi verdiniz?
Yuttuklarımız , sustuklarımız , iki cümle arasına sıkışan cümleler var ve çoğalıyor. Konuşmadığımız şeyler var çünkü. Çekindiğimiz, ayıpladığımız, yüz yüze beceremediğimiz.
Kariyerinizdeki dönüm noktası sizce nedir?
İlk profesyonel adım Kenan Doğulu’yla çalışmaya başlamam. Dönüm noktasının dik alası!(Gülüyor)
Şarkı sözlerinizde ‘be, vay’ tipi günlük konuşmada kullanılan kelimeleri ya da ‘koçum, paşam artık kork benden’ ‘gel-gitlerden kafam bir ton’ ya da ‘..ne güvenen şöyle gelsin’ gibi argo cümleleri kullanmaktan çekinmiyorsunuz. Bu durum içtenliğinizi yansıtmak için mi?
Bazı şarkılar ister sokak dilini. Bazısı da tükürür ama. Nasıl bazen bir cümlenin karşılığı küfürdür, başka şey kesmez, aynı kapı.
Hepimizin hikayeleri aynı ‘Cam’ şarkısında ‘Her gece görüyorum balkonda’ diye bahsettiğiniz kim?
Benim. Dış göz olarak anlattım, kendime komşu olarak.
Hande Yener Eurovision ’a katılmak için çok hevesli. Ancak bazı çevreler bu yarışmayı demode ve amacından sapmış olarak görüyor. Sizce insanlar neden hala Eurovision’a katılmayı düşlüyorlar? Siz katılmayı düşünür müsünüz?
Hangi sorudan bıktınız derseniz bu sorudan bıktım ben işte! Müzikal bir platform değil Eurovision, siyasi bir amaca hizmet ediyor. Ne işim var benim orda!
Bestelerinizin çoğunda Efe Bahadır imzası görüyoruz. İşbirliğinizin başlangıç noktası nedir ve nasıl gidiyor?
Üniversite arkadaşıyız biz. Hedeflerimiz aynı, bakış açımız aynı, müzik anlayışımız ve zevkimiz aynı. E bir de tamamlıyoruz birbirimizi. On senedir beraber şarkı yazıyoruz. İyi şarkılar yazabilmek için çok kötü şarkılar yazmamız gerekti (Gülüyor)
Saç renginizi ve stilinizi değiştirmekten çekinmiyorsunuz. Bir röportajınızda modayla ilgilendiğinizi de okumuştum. Tasarımcılığı ya da stil danışmanlığını düşünüyor musunuz?
Yok o kadar değil! İlgileniyorum evet, ama benim işim müzik. Başka bir işle uğraşmayı düşünmem.
Caz vokal eğitimi almışsınız. Caz şarkıcılığı yapmayı düşünüyor musunuz?
Şimdilik öyle bir planım yok. Kendi müziğimi yapmak istiyorum.
Doğulu kardeşlerle işbirliğiniz sürüyor. Bu işbirliğini ne kadar daha sürdürmeyi düşünüyorsunuz?
Ozan iki şarkımın düzenlemesini yaptı. Çok da mutluyuz sonuçtan. Dilimden anlayan insanlarla çalışmak işimi kolaylaştırıyor. Ama bu demek değil ki başkalarıyla çalışmayacağım, tabii ki çalışacağım.
‘Boş yere’ parçasında kalbinizin kırık olduğu izlenimine kapılıyoruz. Şarkı yazarken kendi hikayelerinizden mi yola çıkıyorsunuz?
Sadece kendi hikayelerimden yola çıkmıyorum. Başkalarının hayatları da beni ilgilendiriyor. Pencereden bakmayı seviyorum yazarken. Onun şimdisi belki benim dünüm. Onun dünü benim yarınım belki. Hikayeler birbirinin aynısı aslen.
Sizce mutsuzluk hali yaratıcılığı körüklüyor mu?
Muhakkak yapar, sektirmez. Fakat sahtesini de yemez, oyuna gelmez
Kendinizi dobra mı yoksa kırılgan olarak mı tanımlarsınız?
Dobrayımdır, çekinmem söylerim beğenimi, düşüncemi. Kırılganlık başka. O da var içimde. Olmazsa olur mu?


  ETİKETLER:

  caz

  ,

  Hande Yener

  ,

  Eurovision

  ,

  aşk