Bazı bebek mamaları fast food'dan sağlıksız

LONDRA - Araştırmacılara göre hamburger ya da çikolata gibi yağ ve şeker oranı yüksek gıda maddeleri bile bazı bebek mamalarından daha sağlıklı. İngiltere’de yapılan ‘Bebekler için Sağlıksız Yiyecekler’ (Junk Food For Babies) adlı araştırma sonuçlarına göre, bebek mamalarının çoğu bebeklerin ilerleyen yaşlarında obez olmasına neden olacak kadar yağlı. Mamalar besleyicilik açısından da kalitesiz bulundu.
Bebek maması üreten 100 markanın mama örneklerini inceleyen araştırmacılar, mamaların olması gerekenden daha yağlı, daha tuzlu ve şekerli olduğunu gördü. Heinz şirketi tarafından üretilen mamaların McVities çikolatalarından daha şekerli olduğunu söyleyen araştırmacılar, Toddler’s marka bebek bisküvilerinin her bir gramının bir McDonalds hamburgerinin bir gramından daha fazla kalori ve yağ içerdiğini anlatıyor.
Heinz şirketinin pazarlama yetkilisi Nigel Dickie araştırma sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, ürettikleri mamaların besleyici ve sağlıklı olduğunu söyleyerek, “Ürünlerimizde bebek ve çocuklar için gerekli olan protein, vitamin ve karbonhidratlar mevcut. Aileler isterse yüzde 30 düşük yağlı ürünlerden kullanabilir” dedi. Cow&Gate bisküvileriyse trans yağ içerdiği için önerilmiyor.
Ailelerin bebekler için üretilen her ürünü sağlıklı ve yararlı zannetmelerinin yanlış olduğunu söyleyen araştırmacılar, ebeveynlere, aldıkları ürünün içeriğini mutlaka okumalarını önerisinde bulunuyor.  (The Daily Mail)