'Bazı' yayıncılar o bildiriyi onaylamadı

'Bazı' yayıncılar o bildiriyi onaylamadı
'Bazı' yayıncılar o bildiriyi onaylamadı
21 yayıncı, Türkiye Yayıncılar Birliği'nin Gezi direnişi sonrası ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı gelişmelere dikkat çektiği basın bildirisini onaylamadığını açıkladı.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Gezi Parkı eylemleri sonrasında düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı gelişmelere dikkat çektiği ‘İfade Özgürlüğü ve Mecralarına Saygı Gösterilmeli’ başlıklı basın bildirisine bazı yayıncılardan tepki geldi. 21 yayıncı, 27 Haziran 2013 tarihinde kamuoyuna yapılan bu açıklamayı onaylamadığını açıkladı.

İfade özgürlüğünde gelişmeler endişe verici


Açıklamada “İfade hürriyeti ve farklı düşüncelere saygı ana fikirleriyle kaleme alınmış olmasına rağmen tek taraflı, yanlı ve aklıselimden uzak bu bildiriyi yayınlamış olması ve bildirinin herhangi bir yerinde ülkemizde belirli zümreler tarafından yeşertilmeye çalışılan düşmanca ve nefret dolu söyleme dair hiçbir üzüntü ifadesine yer verilmemesi, en iyimser bakışla kabul edilemez bir gafletin apaçık göstergesidir. Bildirinin tek taraflı bir şekilde sunulan örneklerine ve satır arası hedef göstermelerine rağmen, geçmiş yıllara nazaran çok daha olumlu bir fotoğraf veren ülkemizde hâlâ fikir ve ifade özgürlükleri bağlamında atmamız gereken adımlar olduğu düşüncesine katılıyor, bu adımların ivedilikle ve hiçbir düşünce ya da hayat tarzını ayırmaksızın atılması için üzerimize düşen sorumluluklardan kaçınmayacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Basın açıklamasının içerdiği ifadelerden ötürü bize bir özür borcu olan derneğimizin konuyla ilgili atacağı adımları sabırsızlıkla ve merakla bekliyoruz” ifadesine yer verildi.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin açıklamasını onaylamayan yayıncılar şöyle:
Akçağ Basım Yayım
Büyük Doğu Yayınları
Çağrı Yayınları
Dergah Yayınları
Erdem Yayınları
Fazilet Neşriyat
Hayat Yayın Grubu
Hece Basın Yayın
Işık Yayınları
İnsan Yayınları
İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri
İz Yayıncılık
Karakutu Yayıncılık
Kitabevi Yayınları
Profil Yayınları
Ötüken Yayınları
Semerkand Yayınları
Sedir Yayınları
Sürat Basım Yayın
Şule Yayın Dağıtım
Yakamoz Yayıncılık