'Bebek' etobur dinozor türdeşlerini aydınlatacak

'Bebek' etobur dinozor türdeşlerini aydınlatacak
'Bebek' etobur dinozor türdeşlerini aydınlatacak

İkinci ayak parmağı bozuk para kadar.

WASHINGTON - Kanadalı araştırmacılar, Kuzey Amerika’da küçük bir tavuk büyüklüğünde etobur dinozor keşfetti. Calgary Ünibersitesi paleontologlarının bulduğu ve günümüzden 75 milyon yıl önce yaşamış olan bu mini tür, şimdiye dek bilinen en küçük Kuzey Amerikalı etobur dinozor oldu. Paleontolog Nick Longrich’e göre, etobur ‘Velociraptor’a benzeyen ve ‘Hesperonychus elizabethae’ olarak adlandırılan 1.8-2.2 kg. ağırlığında, 50 cm. boyundaki dinozor böcekler, memeliler, hatta bebek dinozorlar gibi dişine göre ne bulursa avlayıp yiyordu. İki ayağı üstünde koşan Hesperonychus’un da ‘Jurassic Park’ filmleriyle meşhur olan ‘Velociraptor’ gibi çevik olduğu, jilet gibi dişlere, geniş, orak gibi pençelere sahip olduğu açıklandı.
Çin’de son birkaç yılda ortaya çıkarılan aynı küçüklükteki dinozorların ve bunlarla ilgili çalışmaların, araştırmacıların Kuzey Amerika’daki bu mini dinozoru belirlemesine yardımcı olduğu belirtiliyor.
Bu buluş, bulunmayı bekleyen daha küçük dinozorlar ihtimalini de artırıyor. Kuzey Amerika’da bundan önce bulunan en küçük etobur dinozor bir kurt büyüklüğündeydi. (aa, afp)