Bedri Rahmi Kadıköy'e geldi

Bedri Rahmi Kadıköy'e geldi
Bedri Rahmi Kadıköy'e geldi
Kadıköy'deki Galeri Diani, bu ay Bedri Rahmi'yi ağırlıyor. Galeriyi, kurucusu Telga Südor anlattı.
Haber: ŞAHİN ÇAKIROĞLU / Arşivi

Ünlü ressamlar Teoman ve Gülseren Südor’un kızı Telga Südor Mendi, ailesinin içinde bulunduğu ve nesiller boyu süren sanatsal mirası Galeri Diani ile devam ettiriyor. Bu ay Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu ağırlayan galeriyi, Südor’la konuştuk.
İstanbul ’un belirli merkezlerinde konuşlanmış çoğu sanat galerisinin aksine, sizinki Kadıköy’de. Bunun belirli bir nedeni var mıydı?
Dedelerimin zamanında Kadıköy, daha yeni yeni apartmanlaşmaya başlamış, her dinden insanın yaşadığı; birçok kilise, sinagog ve camiyi barındıran çok renkli bir yermiş. Galeriyi açtığım sokakta İtalyan asıllı olan ninem ile dedem karşılaşıyor ve birbirlerine âşık oluyorlar. Babamın da doğmuş olduğu bu yerde, antik binadaki satılık daireyi görünce dayanamayıp aldım. Her zaman sanatsal anlamda düzgün yapan bir galeri açmayı hayal ediyordum. İsmini de büyükannemin soyadı olan ‘Diani’ koyarak ailemin anısını yaşatmak istedim, böylece iki hayalime birden kavuşmuş oldum. Aslında yavaş yavaş sanatsal çalışmalar şehrin bu tarafına yayılmaya başladı, hatta çok da değerli sanatçıların atölyeleri var ama çoğu sanat atölyesi henüz yeteri kadar profesyonel değil, amatör işler yapıyorlar.
Galerinizde sanatsal anlamda belirli bir misyonu taşımayı düşünüyor musunuz?
Sanat değeri taşıyan her türlü esere açık benim kapım. Modern sanatların hiçbirine karşı değilim, çok genç sanatçılarla da çalışmak istiyorum, büyük ustalarla da. Buranın küçük bir buluşma mekânı olmasını istiyorum. Bu bir kutuplaşma değil elbette ama yine de hiçbir kutuplaşmaya yer vermek istemiyorum. Ama istediğim, her tarzdan sanatçıya yer vermek. Hatta planlarım arasında post-modern yaklaşımları olan İtalyan sanatçıları getirmek var yakın zamanda. Sanatı sokağa taşımayı hedefleyen birçok projemiz de var ancak bunların gerçekleşmesi zaman alacak.
Peki Bedri Rahmi’yi buraya getirme fikri nasıl ortaya çıktı?
Her şeyden önce Bedri Rahmi Eyüboğlu annemle babamın hocası oluyor. Ben kendisini çocukluğumda çok kısa süre görebilme şansına sahip oldum. Ama daha sonra onların evinde hep beraber vakit geçirme şansını yakaladım. Bedri Rahmi’nin hem şiirlerini hem de resimlerini çok severim ve saygı duyarım. Hocaların hocası dediğim bir insanın sergisini burada açmak benim için bir onurdur.