Beethoven bize barış getir!

Beethoven bize barış getir!
Beethoven bize barış getir!
Borusan Kültür Sanat'ın 18-21 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Beethoven Festivali'nin kapanış konseri "Missa Solemnis", klasik müziğin yıldız isimlerini bir araya getiriyor.

BİFO, Beethoven Festivali'nin son konserinde klasik müziğin yıldız sesleriyle "Bize barış getir" diyor.

Beethoven’in “Dona nobis pacem” (Bize barış getir) sözleriyle hafızalara kazınan başyapıtını Alman soprano Ruth Ziesak, Amerikalı tenor Richard Croft, İngiliz bas David Soar, Avusturyalı genç yetenek Daniela Lehner ve Alois Glassner yönetimindeki Salzburg Bach Korosu, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ile birlikte seslendirecek.

Beethoven Festivali’nin 21 Aralık’ta gerçekleşecek kapanış konseri, sanatçının en beğenilen eserleri arasında yer alan ve “Dona nobis pacem” (Bize barış getir) sözleriyle dikkat çeken “Missa Solemnis”i birbirinden başarılı isimler seslendirecek. Sanatçılara şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) eşlik edecek.

Konserin yıldızlarından Alman soprano Ruth Ziesak, uzmanlığını ülkesinin opera repertuarı konusunda geliştirmiş, Berlin, Salzburg ve Zürih’te opera sahnelerinin parlak solistlerinden biri olmuştu. Dünya çapında geniş hayran kitleleri bulunan sanatçı, eğitimci olarak da deneyimlerini genç müzisyenlerle paylaşıyor. Amerikalı tenor Richard Croft ise, Wagner’den Philip Glass’a uzanan repertuarı ile yalnızca kendi ülkesinde değil, Avrupa ’da da ilgiyle izlenen çok güçlü bir ses. Eğitimini Kraliyet Müzik Akademisi’nde aldıktan sonra İngiltere’nin seçkin sahnelerinde deneyim kazanan bas sanatçısı David Soar ise, opera severlerin 2013 yılının BBC Proms’undaki performansı ile hatırlayacakları kült bir isim. Daily Telegraph ve New York Times gibi gazetelerin adından övgü ile söz ettiği genç ses Daniela Lehner ise bu konserin bir diğer sürprizi.

BİFO ile birlikte sanatçılara eşlik edecek olan 1983 kuruluşlu Salzburg Bach Korosu, Avrupa’nın en seçkin koroları arasındaki yerini kısa sürede alarak Rönesans’tan 21. yüzyıl müziğine uzanan bir repertuar oluşturmuş, başta Salzburg Festivali olmak üzere Almanya, Amerika, Fransa ve İtalya’da uluslararası festivallerde çeşitli başarılar kazanmış bir topluluk.

21 Aralık 2013 Cumartesi - Lütfi Kırdar ICEC - 20.00
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası
Sascha Goetzel orkestra şefi
Salzburg Bach Korosu
Alois Glassner orkestra şefi
Ruth Ziesak soprano
Daniela Lehner mezzo-soprano
Richard Croft tenor
David Soar bas
Ludwig van Beethoven besteci