Beklenen aşıda kanser riski

ANKARA - Alman milletvekili Dr. Wolfgang Wodarg, ‘domuz gribi pandemisi korkusunun bir mizansen olduğunu’ savunarak, deneme aşamasındaki aşının muhtemel yan etkilerinden endişeli olduğunu belirtti. Avrupa Konseyi Sağlık Komitesi Başkanı ve Alman Meclisi Sağlık Komisyonu üyesi, dahiliye uzmanı Dr. Wodarg, deneme aşamasındaki aşının tehlikeli olabileceğini, aşıda hayvansal kanserli hücrelerin kullanıldığını söyledi.
Alerji riskinin olup olmadığının bilinmediğini ifade eden Wodarg, bundan daha da önemli olarak, bu kanserli hücrelerin kullanımındaki en ufak bir hatada, aşılanan kişinin kanser olma ihtimali bulunabileceğini belirtti. Pandemi korkusunun bir mizansen olduğu görüşünü savunan Wodarg, “Bu, ilaç endüstrisinin dev bir işi” ifadesini kullandı.
Domuz gribinin diğer grip salgınlarından farklı olmadığını öne süren Wodarg, aksine domuz gribindeki vaka sayısı diğer grip dalgalarındaki vaka sayısıyla kıyaslanırsa bunun ‘devede kulak’ kalacağını söyledi. Domuz gribi konusuna dikkatlice, ancak ‘fazla heyecan yaratmadan’ yaklaşmak gerektiğini belirten Wodarg üreticilerin sonbaharda kaç aşı satacaklarını bilmediklerini ancak şimdi Alman hükümetinin ilaç sanayisine satın alma garantisi verdiğini kaydetti. (aa)