Belçika güzeli, meme kanseriyle mücadelede

Belçika güzeli, meme kanseriyle mücadelede
Belçika güzeli, meme kanseriyle mücadelede

2009 Belçika Güzeli Zeynep Sever, meme kanseriyle mücadele etmek için düzenlenen kampanyaya annesiyle birlikte destek veriyor. FOTOĞRAF: MEHMET ÖZDEMİR / AA

BRÜKSEL - 2009 Belçika Güzeli Zeynep Sever, Belçika’da meme kanseriyle mücadele amacıyla düzenlenen kampanyaya, annesi Mefaret Demirkaya’yla birlikte destek verdi. 20 yaşındaki Sever ve annesinin birlikte çekilmiş fotoğrafının yer aldığı afişlerde, Belçika’da Flaman, Brüksel ve Valon bölge hükümetlerinin desteğiyle 50-69 yaş kadınlara ücretsiz mamografi yapılacağı belirtiliyor. Kampanyanın tanıtımı için Belçika’daki üç otonomi bölgesinin sağlık bakanlarıyla basın toplantısı düzenleyen Sever, böyle bir kampanyada  rol almaktan onur duyduğunu söyledi.
Flaman Sağlık Bakanı Guy Van Hengel de ‘çok güzel, sempatik ve sıcak bir yüze sahip Zeynep Sever’in meme kanseriyle mücadele kampanyasına ilgiyi artırmasını beklediklerini’ ifade etti. Sever, “Maalesef birçok kadın meme kanserinin önemini bilmiyor” diyerek, kadınları bilinçlendirerek erken teşhisi kolaylaştıracak böyle bir kampanyada rol almaları için yapılan teklifi hemen kabul ettiğini anlattı. Belçika’yı kainat, dünya ve Avrupa güzellik yarışmalarında temsil etmeye hazırlanan Sever, “Kendimi hem Türk, hem Belçikalı hissediyorum” dedi. (aa)