Belgeselin üç arkadaşı CNN TÜrk'te

Belgeselin üç arkadaşı CNN TÜrk'te
Belgeselin üç arkadaşı CNN TÜrk'te
Belgeselin ustaları "Biz Kültür Yolcuları" belgeselinde buluştu! Cos¸kun Aral, Can Dündar ve Nebil Özgentürk imzalı belgesel bu pazar Balkanları anlatan ilk bölümüyle 22.00'de CNN Türk'te

Belgeselin değerine inanan, belgesele gönül vermis¸ üç insan, üç arkadaş Nebil Özgentürk, Can Dündar, Coşkun Aral “Biz Kültür Yolcuları” belgeselinde CNN TÜRK’te buluşuyor. 10 bölümlük “Biz Kültür Yolcuları” belgeseli, 1 Mart Pazar gününden itibaren her Pazar saat 22:00’de ekrana gelmeye başlıyor.

1 Mart Pazar günü saat 22:00’de CNN TÜRK’te ekrana gelecek ilk bölümde Nebil Özgentürk, Can Dündar ve Coşkun Aral; suyun öte yanını Balkanlar’ı ve Türkiye ’deki Balkan göçmenlerini anlatacak. Özgentürk, Dündar ve Aral’a bu yolculukta Yazar Ayşe Kulin ve Balkan müziğinin sevilen sesi Suzan Kardeş eşlik edecek.

Belgeselin bu üç usta ismi, Ağrı eteklerinden Makedonya boylarına, Cerattepe ormanından Adalar vapuruna, Mezopotamya yaylasından Abdallar coğrafyasına kadar gezecek. Tükiye’yi Türkiye yapan, kimisi tamamen, kimi kısmen soldurulan renklerin tozunu alıp, ışığını parlatacak.

Aral, Dündar ve Özgentürk belgeselde, Türkiye’nin dört bir yanını bir “kültür yolcusu” gibi dolaşıp kayıp şarkılara kaybolmaya yüz tutan kültürlere farklı inanç ve kimliklere dokunacak. Bazen Sulukule'nin kaybolan seslerini dinleyecekler, bazen alaturkanın izini sürecekler. Bu topraklarda konuşulan dillerin ağıtların peşinde Artvin’e de, Van’a, Ağrı’ya da gidecekler. Adalar’a yelken açıp Balkanlar’a uzanacaklar.

Anonsları Can Dündar tarafından çekilen 10 bölümlük “Biz Kültür Yolcuları”nın durakları: Artvin, Hacıbektaş, Balkanlar, Mardin, Ahirkapi-Sulukule, Samatya-Galata, Adalar, Diyarbakir, Van, Kırşehir olacak.

Biz Kültür Yolcuları’nın müzikleri Kardeş Türküler tarafından hazırlandı.