Beli kırılan Deniz Berdan: Buna da şükür

Beli kırılan Deniz Berdan: Buna da şükür
Beli kırılan Deniz Berdan: Buna da şükür
İsviçre'nin ünlü kayak merkezi Zermatt'ta geçirdiği kaza sonucu beli kırılan Deniz Berdan, "Buna da şükür" diyerek korkulu anları anlattı.

Ünlü moda tasarımcısı Deniz Berdan, eşi ve çocuklarıyla sömestr tatili için gittiği İsviçre’de kayak yaparken, kaza geçirdi. İsviçre’nin Zermatt Kayak Merkezi’nde gerçekleşen kazada Deniz Berdan’ın beli kırıldı. Kayak yaparken arkadan başka birinin kendisine çarpmasıyla düşerek hareketsiz kalan Berdan’a ilk müdahaleyi ilkyardım ekipleri yaptı.

Beline çivi takıldı

Ambulans helikopterle Hospital du Valais Hastanesi’ne kaldırılan Deniz Berdan’ın beline ameliyatla çivi takıldı. Önceki gün telefonla görüştüğüm Deniz Berdan, riskli bir ameliyata gireceği için üç gün uzman beklediklerini, o arada kontrole gelen doktorların “Ayağını hissediyor musun” diye sürekli kendisine soru sorduklarında, bu sürenin psikolojisini bozduğunu söyledi.
25 yıldır kayak yaptığını ve her şartta önlemini aldığını söyleyen Deniz Berdan, “Ne kadar iyi kayarsanız kayın veya ne kadar dikkat ederseniz edin, her zaman birinin size arkadan çarpma ihtimali var. Lütfen vücut koruyucularınızı ihmal etmeyin” dedi.

Keyifle kayarken

Deniz Berdan kaza anını ve sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “Resmen durup dururken olmuş bir kaza. Eşim Haluk, ben ve kızım Begüm... Keyifle ve sakince inerken benim arkamdan biri belime sanki rugby oyuncusu gibi bir omuz attı. Resmen havalandım ve çok sert düştüm. Acıyı anlatamam, nasıl bağırıyorum... İlkyardım ekipleri geldi ama omurilik olduğu için bir şey yapmadılar, helikopteri beklemeye başladık. Hastanede tam üç gün uzman bekledik, riskli ameliyat diye başka doktor bakmadı. Arada bir gelip ‘Ayağınızı hissediyor musunuz’ diye sordular. Korkudan öldüm.
Neyse sonuçta geçen pazar öğleden sonra ameliyat oldum. Belimi açmadan, dışarıdan çivi taktılar. Bir boğum kırılmıştı, dört tarafından kafese alıp adeta bypass yapıldı. Şimdi fizik tedavi ve acılı antrenman süreci başlayacak ama yine de buna da şükür.” Gökhan KİMSESİZCAN/HÜRRİYET