Belki de Beck'in en iyi hali

Belki de Beck'in en iyi hali
Belki de Beck'in en iyi hali
Beck'in kariyerindeki en önemli albümlerinden biri olan yeni eseri 'Morning Phase', dinleyeni Orta Amerika'nın mısır tarlalarından California'nın şarap bağlarına götürüyor.
Haber: CHRISTOPHER ÇOLAK / Arşivi

Beck’i yıllardır pek çok farklı müzikal kimlikle ve farklı sound’la dinledik. 12. albümü ‘Morning Phase’de Beck, 2002’nin ‘Sea Change’ine yakın duruyor ve California folk-rock köklerine dönüyor. 13. albüm ise şimdiden yolda.
2012’de sadece notalarını yayımladığı ‘Song Reader’ sonrası, altı yıllık aradan sonra gerçek bir albümle karşımızda olan Beck, ‘Morning Phase’le, 2014’ün ve kariyerinin önemli albümlerinden birine imza atıyor. İçinde bir ‘Loser’ olmasa da her parçası birbirinden iyi kotarılmış baladlar ve leftfield gitar müzikleri içeren, melankolik olduğu kadar senfonik bir rock albümü ‘Morning Phase’.
Altı yıllık süreçte bir albümün nasıl olması gerektiği konusunda çokça düşünme ve farklı müzisyenlerle deneyler yapma fırsatı bulan Beck, 2014’te biri akustik, diğeri daha dans edilebilir olmak üzere iki albüm yayımlayacağını duyurmuştu. ‘Morning Phase’ ile Beck bir anlamda hayatının soundtrack’ini yapmış. Ama bu sadece yarısı. Diğer yarısı için biraz daha beklememiz gerekecek.
‘Morning Phase’ orta Amerika ’nın başak ve mısır tarlalarında koçanların arasından doğan güneş, country riff’leri ve yaylılarla açılıyor. Sonra California üzümlerinin, kökleriyle derinlerdeki mineralleri içine çektiği verimli topraklardan bir tutam surf rock katıyor içine. Bir ara kuzeye, Seattle’dan gelen serin bir grunge esintisi ama sıcak sularla buluştuğu için yumuşamış, bpm’i düşmüş, leftfield oluvermiş baladlar karşılıyor bizi. ‘Don’t Let It Go’ ya da ‘Blue Moon’ gibi şarkılarda hep uzun akustik gitar intro’ları ve reverb’ler var.
43 yaşındaki Beck, 5th Avenue’de çalışan bir beyaz yakalının taşraya yerleşip organik tarıma başlaması gibi, ‘Morning Phase’de yüzünü batı California’nın iç ısıtan güneşine ve folk-rock’ına bırakmış, fütursuzca söylüyor şarkılarını. Çok da güzel söylüyor.