Belki de Mısır'da zengin halanız var!

Belki de Mısır'da zengin halanız var!
Belki de Mısır'da zengin halanız var!
İki genç Alman girişimcinin akıl edip tüm dünyaya yaydığı internette soyağacı oluşturma uygulaması Türkiye'ye de geldi. Akrabaonline.com'a üye olanlar, hayatta olan ve olmayan yakınlarına dair bilgileri profillerine ekleyerek soyağacı oluşturuyor ve dünyanın herhangi bir yerinden sürpriz haberler bekliyor
Haber: BAHAR ÇUHADAR / ArşiviAkrabaonline.com sorumlusu Pınar Gazel, “Soyağacı istatistikleri uygulamasıyla ailenizdeki ortalama ömür süresi, meslekler, cinsiyet dağılımı, dini inanışlar, siyasi görüşler, yaş dağılımı, en genç ve en yaşlı üye, en sık rastlanan doğum ve ölüm ayları gibi sayısız grafik ve istatistiksel veri oluşturabiliyorsunuz. Ailenizi ilgilendiren eski mektuplar, senetler, tapular, İstiklal madalyası vesikası gibi eski belgeler yanında, dilediğiniz kadar fotoğrafla albüm de oluşturabiliyorsunuz” diyor.

İSTANBUL - Facebook, Twitter, MySpace gibi sosyal ağ siteleri altın çağlarını yaşıyor; profillerimizi tıklayıp güncellemeler yapmadan, yeni fotoğraflar ya da durum notları yazmadan duramıyoruz. Tanışlarımızla sürekli temas halinde olmamızı, yediğimiz içtiğimizden anlık ruh halimize her şeyimizi anında ‘iletmemizi’ sağlayan ağlardan sonra şimdi sırada aile bağlarımızı sıkılaştıracak bir site var.
İki genç Alman girişimci Daniel Grözinger’le Sven Schmidt’in elinden çıkan Verwandt.de, Türkçe karşılığıyla Akrabaonline.com internette soyağacı oluşturmayı amaçlıyor. İngilizce versiyonu Dynastree.com adresindeki site, 10 dil ve 14 ülkede kullanıma açık durumda. 

Ya isim benzerliğiyse...
Siteye üye olan her kullanıcı, hayatta olan veya olmayan yakınlarına ait profiller ekleyerek soyağacını oluşturmaya başlıyor. Ardından da katılmalarını istediği akrabalarını ağaca davet edebiliyor veya kayıtlı olan diğer yakınlarıyla soy ağacını birleştirerek eksik halkaları tamamlayabiliyor. Ağaca katılan akrabalar veya eklenen soy ağaçlarla onların oluşturduğu kişilere ait profiller ağaca ekleniyor, kullanıcı da akrabalarının akrabalarını tanıyor, yeni akrabalarını keşfediyor.
Ortaya çıkan bilgilerin güvenilirliğinden ve sadece isim benzerliği olmadığından emin olabilmek için profil karşılaştırma özelliği kullanılarak benzerlik oranı tespit edilebiliyor. Oluşturulan her profili veri bankasındaki 95 milyon profille karşılaştırmak mümkün.
Almanya’da 2007’den beri faal olan sitenin Türkçe versiyonu geçen haziran sonunda açıldı. Sitenin Türkiye sorumlusuysa halen Hamburg’da yaşayan Pınar Gazel. 

‘En sevdiği yemeği de girin’
Gazel’den yeni kullanıcılar için mini bir ‘kullanma kılavuzu’ rica ediyoruz; anlatıyor: “Siteye üye olup soyağacınızı aile bireyleri ve akrabalarınız için profiller oluşturarak oluşturuyorsunuz. Bu profillere isim, doğum-ölüm tarihleri ve yerleri, meslek, eğitim, iletişim bilgileri, medeni durum, nikâh tarihi ve şahitleri (dini ve resmi nikâh), boşanma tarihi gibi bilgilerden o kişinin en sevdiği yemeğe kadar aklınıza gelebilecek her türlü bilgi eklenebiliyor. Bu bilgilerle soyağacı istatistikleri uygulamamızı kullanarak, ailenizdeki ortalama ömür süresi, ailedeki meslekler, cinsiyet dağılımı, dini inanışlar, siyasi görüşler, yaş dağılımı, ailenin en genç ve en yaşlı üyesi, en sık rastlanan doğum ve ölüm ayları vs. gibi sayısız grafikler ve istatistiksel veriler de oluşturabiliyorsunuz. Ailenizi ilgilendiren eski mektuplar, senetler, tapular, İstiklal madalyası vesikası vs. gibi eski belgeler yanında, dilediğiniz kadar fotoğrafla albüm oluşturabiliyorsunuz. Harita özelliğiyle kişilerin doğum, ölüm, iş ve çalışma yerleri işaretlenerek ailenin zaman içindeki coğrafi gelişimi kolayca gözlemlenebiliyor.”
Akrabaonline, iki tip üyelik sunuyor. Standart üyeler, ücretsiz soyağacı oluşturarak sınırsız profil ekleyerek yakınlarını davet edebiliyor. Fotoğraf, belge ve bilgi ekleyip aile haritası oluşturabiliyorlar.
Gelişmiş profil arama, profilleri diğer ağaçlardakilerle karşılaştırma ve aile istatistikleri hizmetlerindense sınırlı bir şekilde faydalanabiliyorlar. Aylık ücreti 6 TL olan premium üyeliğe katılanlarsa ücretsiz soy ağacı listeleri ve PDF formatındaki soyağacı tabloları yanında gelişmiş arama ve soyağacı istatistikleri gibi uygulamalardan da yararlanabiliyor. 

Polonya’dan Etiyopya’ya!
Gazel, farklı dillerde versiyonları mevcut olan Akrabaonline’ın Avrupa, ABD, Latin Amerika ve özellikle de Brezilya’da çok popüler olduğunu anlatıyor. Şu anda 9.5 milyon üyesi olan ve 96 milyon profile ulaşan site özellikle II. Dünya Savaşı sonrası Almanya’yı terk etmek zorunda kalan, Rusya ve Kanada’da yaşayan Alman kökenlilerin kayıp yakınlarına ulaşması gibi işlevsel sonuçlar vermiş.
Gazel başka çarpıcı örnekler de veriyor. Yakın zamanda Polonya’da yaşayan bir kullanıcı II. Dünya Savaşı sonrası göç eden bir yakınını Etiyopya’da bulmuş. Almanya’da yaşayan başka bir kullanıcıysa İstanbul’da yaşayan bir yakınının torununa bu yolla ulaşmış.