'Ben yapmasam da kopya çocuk yolda'

'Ben yapmasam da kopya çocuk yolda'
'Ben yapmasam da kopya çocuk yolda'

Dr. Zavos?un bu dört girişimi de hamilelikle sonuçlanmamış.

ABD'li yapay döllenme uzmanı Dr. Panayiotis Zavos, kopyaladığı 14 insan embriyonundan 11'ini dört kadın rahmine yerleştirdiğini anlattı, bilim dünyası karıştı!

ANKARA - Yüzyılın en tartışmalı konusu artık iyice elle tutulur hale geldi. ABD’li bir yapay döllenme uzmanı, kopyaladığı 14 insan embriyonundan 11’ini, dört kadının rahimlerine yerleştirdiğini söyledi.
Güney Kıbrıs asıllı ABD’li doğum uzmanı Panayiotis Zavos’un kopyalama işlemini kayda alan bağımsız belgesel film yapımcısı Peter Williams, İngiliz The Independent gazetesine, kopyalamanın gerçekleştiği ve kadınların rahmine, kopyalanmış insan embriyonu yerleştirildiğini açıkladı. Dr. Zavos’un, İngiltere’de suç teşkil eden ve birçok ülkede yasa dışı olan bu işi, muhtemelen kopyalamayla ilgili herhangi bir yasağın bulunmadığı Ortadoğu’daki gizli bir laboratuvarda yaptığı sanılıyor.

Aile için: Kazada ölen çocuk

ABD, Kentucky ve Güney Kıbrıs’ta doğum klinikleri bulunan Zavos’un, rahimlerine kopyalanmış insan embriyonu yerleştirdiği İngiltere, ABD ve bir Ortadoğu ülkesinden gelen kadınların üçünün evli, birinin bekâr olduğu açıklandı. Dr. Zavos, bu dört girişimin hiçbirinin hamilelikle sonuçlanmadığını belirterek, bunun, ebeveynin deri hücrelerinden kopyalanmış bebek üretme yönünde süregelen ciddi girişimlerinin ‘ilk bölümü’ olduğunu anlatıyor.
“Bunu yapan ben olmayabilirim ama kopyalanmış çocuk yolda. Hiç şüphesiz bu olacak” diyen Zavos ayrıca, 10 yaşında trafik kazasında yaşamını yitiren Cady adlı bir kız çocuğu dahil olmak üzere, ölmüş üç kişiden kopyalanmış embriyonlar ürettiğini, bunu da yaslı ailelerin, sevdikleri kişilerin biyolojik kopyalarını yaratıp yaratamayacağını sormaları üzerine yaptığını açıklıyor.  Dr. Zavos sonra bu hücreleri klonlama sürecini incelemesine yardımcı olması için insan-hayvan melez modelleri yaratmakta kullandığını açıkladı. Dr. Zavos belgeselde, “Eğer aşılama tutarsa ve hamilelik de gerçekleşirse ABD’de beyzbolda dediğimiz gibi (tur vuruşu) yapmış oluruz” diyor.
Cesetlerden aldığı dondurulmuş kan hücrelerini, insan yumurtası değil, genetik materyalinden arındırılmış inek yumurtalarıyla kaynaştırdığını söyleyen Zavos, Cady’den alınan kan hücrelerinin gelecekte dondurulmuş hibrid embriyondan ayrıştırılarak, çekirdeği çıkarılmış boş insan yumurtasıyla kaynaştırılabileceğini, bu işlemin de  Cady’nin kopyasının yaratılması için rahim içine yerleştirilebilecek embriyonu üretebileceğini söylüyor.
Dr. Zavos, bir-iki yıl içinde kopya bebeğe sahip olma yönündeki çabaları artıracaklarını, bu bağlamda bir sonraki bölümde tedaviye ihtiyaç duyan daha genç 10 çiftle çalışacaklarını da ekliyor. 

Bir Bush daha yaratılırsa...

Bazı bilim insanları kopya hayvanlar, normalden daha ciddi gelişim sorunu yaşayabileceğinden ve gebelikler sıklıkla düşükle sonuçlandığından, kopyalamanın insanlarda denenmesinin tehlikeli olduğuna inanıyor.
Sitede dün sabah saatlerinde okurların sorularını yanıtlayan Dr. Zavos’a, “Çocuk sahibi olmaları konusunda eşcinsel çiftlere de yardım eder misiniz?”, “Bu buluş hastalıkları iyileştirmeye de yarayacak mı?” gibi sorular yanında “Bu buluş sayesinde bir tane daha George W. Bush yaratılırsa bunun sorumluluğunu da alacak mısınız?” gibi eğlenceli sorular da soruldu.
Dr. Zavos beş yıl önce düzenlediği basın toplantısında, klonlanmış bir insan embriyonunu ismini açıklamadığı bir kadına yerleştirdiğini ve bu embriyonun kadının kocasının kopyası olacağını söylemişti. (aa, Yaşam Servisi)