Beni genç tutuyor

Beni genç tutuyor
Beni genç tutuyor
İngiliz uzmanlar açıkladı: Beni çok olan daha yavaş yaşlanıyor

Divan edebiyatından halk edebiyatına kadar birçok şiirde kadının güzelliğini tasvir etmek için kullanılan benler, İngiltere ’de araştırmaya konu oldu. Londra Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, ünlü top modeller Cindy Crawford, Eva Mendes, Tülin Şahin, efsanevi yıldız Marilyn Monroe, oyuncu Natalie Portman gibi kadınların güzelliklerinin de sembolü olan benleri konu alan araştırmada, yaşları 18’le 79 arasında değişen ve birbirine benzemeyen 1200 ikiz kadını inceledi.

Araştırmanın sonucunda, 100’den fazla beni olanların kaslarının daha gergin ve kalpleriyle gözlerinin daha sağlıklı olduğunu gözlemleyen uzmanlar, bu kişilerin yaşıtlarına nazaran en az yedi yaş daha genç göründüğünü de tespit etti.

Ben sayısı çok olan insanların kemiklerinin de normalden güçlü olduğunu belirten uzmanlar, tüm bu olumlu özelliklerin, bu kişilerin telomerlerinin (DNA’ların uç kısmı) uzun olmasından kaynaklanıyor olabileceğini vurguladı. Birçok insanda ortalama 30-40 ben oluyor ancak bazı kişilerde bu sayı 600’e kadar yükseliyor. (aa)