Benjamin Button gibi: 26'sında ama iki yaşında gibi...

Benjamin Button gibi: 26'sında ama iki yaşında gibi...
Benjamin Button gibi: 26'sında ama iki yaşında gibi...

Doktorlar Lyngdoh?un cüce olmadığını, tuhaf bir tıp vakasıyla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor.

SHILLONG - Hindistan’ın kuzeyindeki Maghalaya kentinde yaşayan Jerly Lyngdoh, dünyanın en tuhaf tıp vakaları arasında. Çünkü 26 yaşında olmasına rağmen iki yaşında bir çocuk gibi görünüyor. Ağırlığı 10 kilonun altında, boyu 89 cm. olan Lyngdoh’u muayene eden doktorlar, büyüme hormonu salgılayan hormonal bezlerinin çalışmadığını söylüyor. Ama Lyngdoh cüce değil. Çocuk doktoru J. Ryndong, Lyngdoh’un fiziksel ya da zihinsel bir engeli olmadığına da dikkat çekiyor.
Lyngdoh’un ailesi doğumdan sonra oğullarında bir anormallik fark etmemiş. Ancak dört aylık olduktan sonra annesi Jerly’nin bir tür epilepsi geçirdiğini sanmış. İyi bir sağlık hizmetine erişemeyecek kadar fakir olan anne bu hastalığı iyileştirmesi için bir şifacıya gitmiş. “Köylüler onun aileye lanet getirdiğini söyleyip göndermemi istedi ancak ben kabul etmedim” diye anlatıyor.
Jerly Lyngdoh, sonunda bir hayır kurumunun desteğiyle 17 aylık bir tedavi sürecine girmiş, buradan da başka bir hastaneye nakledilmiş. Dr. Ryndong, şu anda her türlü aktivite için annesine bağlı olan Lyngdoh’un bebeklikten çıkamamasına ve konuşamamasına neden olan faktörleri incelediklerini söylüyor. (Yaşam Servisi)