Benjamin Button'lara az kala

Benjamin Button'lara az kala
Benjamin Button'lara az kala

Brad Pitt in canlandırdığı Benjamin Button karakteri, doğduğunda 80 lerinde olup giderek gençleşen bir adamdı.

ABD'li uzmanlar 'gençlik kaynağı' dedikleri bir ilaç buldu. Haberin tadını kaçıransa buluşun yapısal olarak benzediği şaibeli ilaç Thalidomide...

Genç nüfus azaldıkça bilim insanları da yaşlıları gençleştirmek üzere canla başla çalışır oldu. ABD’nin California Üniversitesi’nden Dr. Edward Goetzl’ün ‘Gençlik kaynağı” olarak nitelendirdiği ilaçla, pek yakında Benjamin Button’lara sahip olabilir dünya . Dr. Goetzl’ün 2009 yılında 65 yaşında 50 kişi üzerinde çalışmaya başladığı ‘gençlik ilacı’, çok uzun bir yaşam vaat etmese de yaşlılara ‘kaliteli bir yaşlılık’ sağlıyor. Yaşlıların bağışıklık sistemindeki sitokin oranları üzerinden yaptığı çalışmalar gösteriyor ki, Lenalidomide adındaki ilaç bu oranı yükseltiyor ve neredeyse 20 yaşındaki sağlıklı bir gençle aynı oranlara sahip olabiliyor yaşlılar.
İlacın şimdiye kadar gözlenen bir yan etkisi olmamasına rağmen insanlar buluşu 20. yüzyılın kötü efektleriyle en tartışmalı ilacı olan Thalidomide’le karşılaştırıyorlar. Thalidomide sabah yorgunluğuna çare olarak piyasaya sürülmüş, ancak 10 bin bebeğin sağlıksız doğmasına sebep verdiği için 1961’de piyasadan çekilmişti. Üstelik anneler ilacı sadece bir kez almıştı.
Lenalidomide’in modern ve Thalidomide’le karşılaştırılamayacak kadar güvenli bir ilaç olduğu öne sürülse de beklemekte fayda var. Dr. Goetzl, 2011’de de çalışmaya devam edeceklerini ve ilerleme kaydedeceklerini belirtiyor.


    ETİKETLER:

    Dünya