Berlinale ödülleriyle İstanbul'a geldi

Berlinale ödülleriyle İstanbul'a geldi
Berlinale ödülleriyle İstanbul'a geldi

Promised Land

Berlin'den bu sene ödül alan filmlerin büyük bir kısmı, 30 Mart'ta başlayacak İstanbul Film Festivali'nin programında.

İstanbul Film Festivali, Berlin’de dünya prömiyerlerini yapan filmleri Türkiye ’de de görücüye çıkartmaya hazırlanıyor. Bu sene Berlinale’de ödül kazanan filmlerin büyük bir kısmı 30 Mart - 14 Nisan arasında gerçekleştirilecek 32. İstanbul Film Festivali’nin programında yer alıyor. İran’da 20 yıl boyunca film çekmesi yasaklanan Cafer Panahi’nin yetkililerden izin almadan giizlice tamamladığı ve Kamboziya Partovi’nin ortak yönetmenliğini yaptığı ‘Perde’ de İstanbul’da gösterilecek filmlerden. Gus Van Sant’in merakla beklenen son filmi ‘Promised Land’ İstanbul programındaki Berlinale filmlerinden bir diğeri. Berlin’de özel mansiyona layık görülen ‘Promised Land’ başta yönetmen olarak projede yer alması planlanan ama sonrasında oyunculukla yetinen Matt Damon, John Krasinski ve Frances McDormand’lı bir kadroyla ekonomik krizin ABD kasabalarının halklarını nasıl etkilediğini bir enerji şirketinin operasyonları üzerinden anlatıyor.
‘No Man’s Land’ filmiyle 2001’de Oscar kazanan Denis Tanovic’in bu sene Berlin’de Gümüş Ayı’yla ödüllendirildiği ‘An Episode in the Life of an Iron Picker’ ise hurda demir toplayarak hayatını kazanan Nazif’in öyküsünü anlatıyor. Filmde de kendilerini oynayan amatör oyuncu kadrosundan Nazif Mujic, bu sene Berlin’de en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu.
Şilili yönetmen Sebastián Lelio’nun ‘Gloria’sı ise 58 yaşında gününü gün eden bir kadını canlandıran Paulina Garcia’ya bu sene hem Berlin’de en iyi kadın oyuncu ödülünü getirdi hem de eleştirmenlerin en çok alkışladığı filmlerden biri oldu.
Berlin’in Queer Filmleri
resmi ödülü Teddy’nin 2013’teki sahibi Malgoska Szumowska
imzalı Polonya yapımı ‘In The Name Of’ küçük bir kasabada pedofili ile suçlanan rahibin hikayesini anlatarak ülkesinde büyük tartışmalara yol açtı. Panorama Özel Mansiyon ve FIPRESCI ödülü sahibi Anaïs Barbeau-Lavalette filmi ‘Inch’allah’, Filistinli Annemarie Jacir‘in NETPAC ödüllü ‘When I Saw You’su, en iyi ilk film ödülünün sahibi Kim Mordaunt imzalı ‘The Rocket’ Berlin’den ödülleriyle İstanbul’a gelen diğer filmler.