Berlinale'ye 'Türkiye Gecesi' damga vurdu

Berlinale'ye 'Türkiye Gecesi' damga vurdu
Berlinale'ye 'Türkiye Gecesi' damga vurdu
Berlin Film Festivali'nde Türkiye yapımı filmlere ilgi yoğun. Ama asıl ilgi SEYAP'ın önceki gece gerçekleştirdiği partiye oldu.
Haber: AHMET BOYACIOĞLU / Arşivi

Berlin Film Festivali’nde gösterilen Türkiye filmleri görücüye çıkmaya başladı. Öncelikle ‘Kuzu'dan sonra ‘Mavi Dalga’, ‘Kumun Tadı’ ve ‘Sesime Gel'in de ilgiyle karşılandığını belirtmekte fayda var. ‘Mavi Dalga'nın resmi gösterimi 1025 koltuklu Dünya Kültürleri Evi'nde yapıldı. Biletlerin iki gün öncesinden tükenmesi ilginin ne kadar yoğun olduğunun kanıtıydı. Gösterime yönetmenler Zeynep Dadak ve Merve Kayan'ın yan ısıra yapımcı Yamaç Okur, oyuncular Ayris Alptekin, Onur Saylak, Nazlı Bulum, Fehime Seven, Cüneyt Yalaz, Begüm Akkaya, Sefa Tokgöz, Derya Durmaz ve Sude Aslantaş katıldı. Bu kalabalık liste sizi şaşırtabilir ama Bulut Film, Forum Bölümü’ndeki ‘Kumun Tadı’ ve Generation Bölümündeki ‘Mavi Dalga'nın tanıtımı için 45 kişilik bir ekip ile Berlin'de. Filmin bitiminden sonraki yoğun alkış, ‘Mavi Dalga'nın sevildiğinin en iyi göstergesiydi.
Benzer bir ilginin Hüseyin Karabey'in yönettiği ‘Sesime Gel’ için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. ‘Sesime Gel'in galası 1650 koltuğa sahip olan ve restore edilerek yeniden Berlin Film Festivali salonları arasında yer alan Zoo Palast Sineması'nda yapıldı. Hani şu Emek Sineması ile hiçbir benzerliği olmayan salon. Ve 1650 koltuk da doluydu, üstelik Generation Berlin Film Festivali'nin gençlik bölümü olmasına karşın salonda birçok orta yaşlı izleyici de vardı.
‘Sesime Gel'in yönetmeni Hüseyin Karabey, oyuncular Feride Gezer, Melek Ülger ve Emrah Özdemir, senarist Abidin Parıltı ve yapımcı Emre Yeksan izleyicileri selamladılar. Gerçek olaylardan yola çıkılarak yazılan bir senaryodan yola çıkan ‘Sesime Gel'in öyküsünü sizinle paylaşmayacağım. Biraz daha beklerseniz filmi İstanbul Film Festivalinde izleyebilirsiniz. Ancak bir detaydan söz edebiliriz. Bir Alman izleyicinin filmdeki tilki hikâyesinin sonunu merak etmesi ve film ekibine 'Hikâyenin sonu nasıl?' sorusunu yöneltmesi ilginçti.
Gelelim SEYAP'in düzenlediği Türkiye Gecesine. Sinemamızın 100. Yılını kutladığımız 2014'te, Berlin Film Festivalinde bir ilk yaşandı ve SEYAP özel sektörden bulduğu para ile bir gece düzenledi. Özel sektörün de adını yazayım çünkü bu sponsorluğu çok önemsiyor ve devamının gelmesini diliyorum. Garanti Bankası’na teşekkürler. Tabii sadece “Biz bir gece düzenliyoruz, hadi bakalım” demekle olmuyor. Berlin gibi özellikle festivalin ilk yarısında her gece bir sürü resepsiyon ve partinin düzenlendiği bir ortamda yeterli sayı ve kalitede konuğu da ağırlamayı başarmak gerekli ve SEYAP bunu da çok iyi başardı.
Gece saat 22.00'de başlayıp sabaha karşı 04.30 gibi sona erdi. Hakan Vreskala'nın müziği ile > renklenen Türkiye Gecesine 830 kişi katıldı ki bu inanılması güç bir rakam. SEYAP'a da tebrikler ve teşekkürler.