Berlin'de 'Gri Bölge'ye büyük alkış!

Berlin'de 'Gri Bölge'ye büyük alkış!
Berlin'de 'Gri Bölge'ye büyük alkış!
Oyuncu Derya Durmaz, yazar ve yönetmen olarak imza attığı kısa filmi "Gri Bölge" ile dün seyirci karşısına çıktığı Berlinale'de büyük alkış aldı.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR / Arşivi

RADİKAL- Oyuncu Derya Durmaz, yazar ve yönetmen olarak imza attığı kısa filmi “Gri Bölge” ile dün seyirci karşısına çıktığı Berlinale'de büyük alkış aldı. Gösterime Durmaz'ın yanısıra yapımcı Emine Yıldırım ve genç oyuncu Nazlı Bulum katıldı ve gösterim sonrası sahneye davet edilen diğer kısa filmcilerle birlikte soruları yanıtladılar. Uluslararası festivallerde ödüllerle baştacı edilen ilk kısa filmi “Ziazan”dan sonra daha rafine bir anlatıma yönelen Durmaz, anne ile kızın soğuk bir hastane odasında kerhen ve beklenmedik bir anda paylaştıkları 'sırrın' dayanılmaz ağırlığını altı dakikada başarıyla anlatıyor. 65. Berlin Film Festivali'nin Generations 14plus bölümünde ödül için yarışan filmde anne rolünü canlandıran Nazan Kesal Berlin'e gelemedi ama “Mavi Dalga” vesilesiyle Berlin'e daha önce gelen Durmaz ve Bulum yine biraradaydı. Bulum, sahnede konuşurken “Gri Bölge'deki rolünü çok önemsediğini ve hevesle hazırlandığını söylerken yönetmen Derya Durmaz, filmde anne ve kızın yaşadığı gerginliğin yanısıra genç kızın toplumsal baskılar karşısında yaşadığı yabancılaşma duygusuyla içsel dünyasını yansıtmaya çalıştığını anlattı.

Dünyanın dört bir yanından gelen filmlerle büyüme sancıları, yetişkinlerin hayatla başetme çabaları misali temaları evrensel boyutta öykülere dönüştürmeyi başaran filmler arasında “Gri Bölge”nin yanısıra Hırvat yapımı “Piknik” ve Alman filmi “Nelly” var. Berlinale, uzun metraj kadar kısa filmcilere verdiği önemle de tanınıyor.


  ETİKETLER:

  Film Festivali

  ,

  Mavi

  ,

  yazar

  ,

  film

  ,

  ödül

  ,

  genç

  ,

  Dalga

  ,

  Evrensel