Beş ülkeden destek var Türkiye'den zırnık yok!

Beş ülkeden destek var Türkiye'den zırnık yok!
Beş ülkeden destek var Türkiye'den zırnık yok!

Estamira

Hollanda, Brezilya, Fransa, Yunanistan ve Romanya'nın destek verdiği Documentarist, 1-6 Haziran tarihleri arasında. Festival 6. yılına da Türkiye'den resmi hiçbir kurumdan destek alamadan giriyor.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul’da beş yıldır bir belgesel film festivali düzenleniyor. Dünyanın en iyi belgesellerini bir haftalığına İstanbul’a konuk ediyor. Türkiye ’nin belgesellerini dünyanın dört bir yanına taşıyor. Üstelik bu festivalin belgesel sinema alanında uluslararası arenadaki prestiji de her geçen gün artıyor. Evet, Documentarist’ten bahsediyorum.
Bu yıl 1-6 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek festival her yıl çabalamasına rağmen Kültür Bakanlığı’ndan tek kuruş destek alamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği billboard desteği dışında Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş belediyeleri de Documentarist’e kayıtsız kalmış bu yıl. Kültür Bakanlığı ise yanıt bile vermemiş. Ama işin ilginç yanı bu festivalin gerçekleşmesi için Hollanda, Brezilya, Fransa, Yunanistan ve Romanya; gerek konsoloslukları gerekse Türkiye’deki kültürel kurumları aracılığıyla maddi katkılarını esirgemediler. Kimisi çeviri teliflerini karşıladı, kimisi yurtdışından gelen konukların ağırlanması işini üstlendi. Documentarist’in yanı sıra aralık ayında düzenlenen ‘Hangi İnsan Hakları?’ film festivali ve yıl içinde DEPO’da on beş günde bir gerçekleştirilen SaturDox film gösterimleri ile birlikte yılda 16 binden fazla izleyiciye ulaşan bir oluşumdan bahsediyoruz.
Festival bu yıl da Türkiye’den Armada Hotel ve Anadolu Kültür, Bahçeşehir Üniversitesi, Akbank Sanat, SALT, Romen Kültür Merkezi, Sismanoglio Megaro, Goethe Institute, IFEA ve Aynalı Geçit Etkinlik Mekânı gibi kültür kurumlarının destekleri sayesinde gerçekleştirilebiliyor.
Gelelim programın öne çıkan yapımlarına. Bu yıl gösterilecek 90’ı aşkın belgeselden 26’sı Türkiye’den. Documen-tarist’in bu yılki onur konuğu çağımızın en önemli belgeselcilerinden olan Alan Berliner. Yönetmenin ödüllü son yapıtı ‘Büyük Kuzen’ başta olmak üzere, ‘Gözleri Tamamen Açık’, ‘En Tatlı Ses, ‘Kimseyi İlgilendirmez’, ‘Ailedeki Yabancı’ ve ‘Aile Albümü’ filmlerinin gösteriminin yanı sıra 2 Haziran’da yönetmenin sinema dersine de ev sahipliği yapacak. Festivale, bu sene Türkiye’den başvuran 110’u aşkın filmden 26’sı seçildi. Filmler hakkında daha ayrıntılı bilgi ve program için www.documentarist.org adresini ziyaret edin mutlaka.

Bölümler ve öne çıkan filmler

Kadının Adı Yok: Salma, Gelin, Bahar.
Tükettiğimiz Dünya: Mama Coca, Char... Tarafsız Ada.
Müzik Belgeselleri: Trances,  Karsu, Bir Şarkının Peşinde.
Uluslararası Panorama: Yanlış Zamanda, Yanlış Yerde, Kuzzul Kurt, Hippie-Hippie Matala! Matala!, Elveda İstanbul.
Konuk Ülkesi Brezilya: 174 Nolu Otobüs, Estamira, Elena, Uçan Rocha, Tudo E Brazil, Raul.
Anılarına; Chris Marker, Herz Frank ve Les Blank: Andrei Arsenevich’in Yaşamında Bir Gün, Ten Minutes Older, Ayrık Dişli Kadınlar.