Beşiktaş lösemili çocukların hayatlarına renk verdi!

Beşiktaş lösemili çocukların hayatlarına renk verdi!
Beşiktaş lösemili çocukların hayatlarına renk verdi!
Hayata Renk Ver Derneği, Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Beşiktaş Meydanı'nda bir etkinlik alanı oluşturdu.

Hayata Renk Ver Derneği Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz haftasonu Beşiktaş Meydanı’nda bir etkinlik alanı kurdu. Alanda kök hücre bağışının önemine dikkat çeken dernek kanserli çocuklar için geliştirdiği Renkli Umutlar projesini tanıttı. Sağlıklı bir vericiden alınan ve tüm kan hücrelerinin ilk hali olan kemik iliği kök hücreleri, bir başka insanın bedeninde ölümcül bir hastalığın kesin tedavisi olabiliyor. Kanser ve uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklarla mücadele eden çocukların tedavileri süresince ve tedavi sonrasında yaşadıkları psiko- sosyal zorluklara karşı hastanede ve diğer sosyal ortamlarda kolaylaştırıcı etki oluşturmayı amaçlayan Hayata Renk Ver Derneği, İstanbul Üniversitesi İlik Bankası ve Prof. Dr. Fikrettin Şahin’in danışmanlığıyla yürüttüğü ‘Kök Hücre Projesi’ ile kök hücre bağışı bilincini ve bağışçı sayısını arttırabilmek için eğitimler düzenlemeyi ve ülkemizde dört üniversite hastanesinde bulunan ilik bankalarının bazı tıbbi malzemelerden oluşan ayni yardım ihtiyacına, kanın kargolanma süreci masraflarına dikkat çekip bu ihtiyaçların karşılanmasını amaçlıyor.
Bunun yanısıra, ‘Renkli Umutlar’ projesinde, kanserli çocuklar için hazırlanacak renkli ve desenli medikal çocuk maskeleri için tasarım yarışması düzenleniyor. Bu yarışma ile, sürekli maske takmak zorunda olançocuklar için medikal maskelerin ne büyük bir psiko-sosyal yük olduğuna dikkat çekmek ve bu yükü azaltmak için toplumda farkındalık oluşturmak amaçlanıyor. Etkinlik alanına gelenler kanserli çocuklar için kendi renkli maske tasarımlarını, renkli maske atölyesinde gerçekleştirdiler. Alanda aynı zamanda seçilen tasarım örneklerinden oluşan bir sergi de ziyarete açıldı.