Beşinci yılda beş şehirde Tanpınar'ın izinde

Beşinci yılda beş şehirde Tanpınar'ın izinde
Beşinci yılda beş şehirde Tanpınar'ın izinde
5. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali bugün başlıyor. 15 ülkeden 50 yazarı konuk edecek festivalin ağır topu Arjantinli ünlü yazar Alberto Manguel, Tanpınar'ın 'Beş Şehir'indeki kentleri gezip izlenimlerini yazacak.
Haber: SİBEL ORAL / Arşivi

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) beşinci yılında ‘Şehir ve Oyun’ temasıyla yarın başlıyor. Hem de bu kez Ahmet Hamdi Tanpınar’ın izinde Alberto Manguel’le ‘Beş Şehir’de… ‘Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir’ etkinlikleri, dünyaca ünlü yazar Arjantinli Alberto Manguel’in Türkiye ’nin beş kentine ikişer günlük ziyaretlerde bulunacağı ve izlenimlerinin proje kapsamında kitaplaştırılıp yayımlanacağı bir edebiyat turu. Bir yanda Ahmet Hamdi Tanpınar, bir yanda Alberto Manguel olunca nasıl oldu da bu proje hayali kuruldu diye merak ediyor ve festivalin koordinatörlerinden Fatma Cihan Akkartal’a soruyoruz.
“Alberto Manguel, festival ekibinin çok sevdiği, Türkiye’de de okurların, eserlerinin ötesinde, belki ülkemize olan özel ilgisi nedeniyle de sempatisini kazanmış olduğunu bildiğimiz bir yazar. Anadolu’nun beş şehrinde yapılacak bir edebiyat turu için, kitapları, kütüphaneleri, okumanın kendisini bunca seven ve bir dünya vatandaşı olan Manguel’den daha uygun bir isim düşünemezdik” diyor Akkartal. Manguel’e Tanpınar’ın Beş Şehir kitabının Fransızca çevirisini iletip İTEF’e katılmayı, bu turu gerçekleştirmeyi düşünür mü diye teklif etmelerinin üzerinden bir hafta geçmeden festival direktörü Mehmet Demirtaş’ın Taipei Kitap Fuarı’nda Manguel’le şahsen karşılaşması süreci hızlandırmış ve bir süre sonra olumlu yanıt gelmiş. Çalışmalar, görüşmeler başlamış. 

Cumhurbaşkanlığı’nı da ziyaret edecek

3 Kasım Pazar günü İstanbul Kitap Fuarı’ndan okurlarıyla buluşacak Manguel ve daha sonra da Erzurum, Konya, Ankara ve Bursa yollarına düşecek. Gidilecek bu şehirlerde Tanpınar’ın Beş Şehir’indeki izler takip edilecek, şehirlerin aydın ve kültür adamları, akademisyenleriyle buluşulacak. Beş Şehir denemesi yazacak olan Manguel, doğunun batıdaki izlerini arayacak ve sonra da Manguel’den okuyacağız Beş Şehir’i… Bu arada Akkartal ilk kez Radikal için küçük bir sürpriz ipucu da veriyor: “Manguel, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı’nı da ziyaret edecek.”
Şüphesiz festivalin yıldız ismi Alberto Manguel ama peki başka kimler var? Öne çıkan isimlerden biri de Lanet Takımı, Tokyo Sene Sıfır ve İşgal Altındaki Şehir kitaplarıyla Türkiyeli okurun da tanıdığı David Peace. Yazar 1994 yılından beri Tokyo’da yaşıyor ve yazdıklarında da bir şekilde Japonya’nın izini sürüyor. Yazarın Lanet Takımı (The Damnet United) adlı romanı 2009 yılında sinemaya uyarlanmıştı. Senaryosunu Peter Morgan’ın yazdığı filmi Tom Hooper yönetmiş, başrolleri ise Michael Sheen ile Jim Broadbent paylaşmıştı.
Patrice Désilets ise öne çıkan diğer isimlerden. Bilgisayar oyunlarını takip edenlerin yakından tanıdığı Désilets bilgisayar oyunu Assasin’s Creed’in yaratıcısı. Serinin ilk oyununda Haçlı Seferleri’ni tema olarak işleyen Patrice, bu sefer Osmanlı’nın yıkılmasına, Bizans’ın yeniden kurulmasına, şehzadeler arası taht çekişmelerine kadar varan bir hikâyeyi oyunlaştırmış. E, haliyle festivalde böyle bir ismin ağırlanması tam isabet olmuş. Bilgisayar oyunu alanında uzmanlaşmış siyasetbilimci ve oyun tasarımcısı Olivier Mauco’nun moderatörlüğünü yapacağı söyleşide Türkiye edebiyatındaki polisiye romanlarının önemli ismi Ahmet Ümit, Patrice Désilets’le beraber kent ve oyun ilişkisi ile İstanbul’u konuşacaklar. 

Yüzlerce etkinlik, 50’yi aşkın yazar
Bu kadar da değil elbette… İTEF, bu yıl edebiyatseverleri 15 ülkeden 50’yi aşkın yazarla buluşturacak. Avusturya edebiyatının yükselmekte olan üç ismi, Andrea Winkler, Thomas Stangl, Teresa Präauer… İTEF-British Council işbirliği ile İstanbul, Türkiye’de ilk defa yapılacak literary salon etkinliğinde salon etkinliklerinin yıldızı Damian Barr ve Cartoon Arts Trust Political Cartoonist of the Year ödülüne sahip karikatürist, illüstratör ve yazar Martin Rowson… 2012 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Viktor Horvath, Israel Cultural Excellence Foundation tarafından sanatta mükemmeliyetin en yüksek ödüllerinden birine layık görülen Eskhol Nevo ile İrlandalı Yazarlar Birliği Başkanı 

Conor Kostick…

İstanbul’da Cezayir Restoran, kargArt ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin birer Amsterdam kahvesine dönüşeceği Café Amsterdam gecelerinde; Türk ve yabancı yazarların katılacağı okuma ve söyleşi etkinlikleri, fantastik edebiyat panelleri ve masa oyunları düzenlenecek. İTEF yazarları ayrıca İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde “Yazarlar Okullarda Projesi” kapsamında İstanbul’un yedi ilçesindeki öğrencilerle de buluşacak. Festivale Türkiye’den katılan yazarlar arasında ise Ahmet Ümit, Aslı E. Perker, Çiler İlhan, Ece Temelkuran, Ercüment Cengiz, Hamdi Koç, Hikmet Hükümenoğlu, Mario Levi, Nermin Bezmen, Nermin Yıldırım, Ömer Erdem, Yekta Kopan, Yiğit Bener ve Yusuf Çopur var.
Festival programı ile ilgili ayrıntılı bilgi ise www.itef.com.tr adresinde.