Best of Gezi!

Best of Gezi!
Best of Gezi!
Gezi Parkı eylemleri bir yandan da yaratıcılık gösterisine dönüştü. Duvar yazılarında ve pankartlardaki mizah dolu sloganlardan sonra, şarkılar gündemde. Kimi yeni sözler yapıyor, kimisi bilindik şarkıları cover'lıyor.
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

‘Daha fazla özgürlük’ için başlayan Gezi Parkı Direnişi’nin özgürlüğüne kavuşturduğu ilk şey insanların yaratıcılığı oldu. Yazılanan duvarlardan sonra, her geçen gün artan Gezi Parkı şarkıları listesinden de orantısız zekâ ve mizah fışkırıyor. Direniş için cover’lar yapılırken önce en yakındakilere, türkülere başvuruldu. ‘ Ankara ’nın Bağları’ ‘Ankara’nın Gazları’na; ‘Kesik çayır biçilir mi’ ‘Gezi Parkı biçilir mi’ye evrildi. Öte yandan, direnişe karşı hislerini ecnebi bestelerle anlatmaya çalışanlarımız da oldu. Ozan Atak Gezi Parkı direnişi başlayana dek sosyal medyanın en çok konuştuğu şey olan Daft Punk’ın yeni albümünden ‘Get Lucky’yi ‘Yaşar Giderdik Beraber’e çevirdi. Çağlayan Yıldız, The Police’in ‘Every Breath You Take’ şarkısını ‘Seni İzliyor Olacağız’a; Erdi Uçar, John Lennon’un unutulmaz ‘Imagine’ını ‘Chapulling in peace’e dönüştürdü. Rebel-K ise Depeche Mode’un ‘Enjoy the Silence’ını ‘Enjoy The Tear Gas’a evirdi. http://capulcular.bandcamp.com adresinde listelenen şarkılar (şimdilik bulabildiğimiz 40 şarkı) bir ‘Best of Gezi’ albümü yapılması için yeter de artar bile. Devamı da gelecek gibi. Ne de olsa “dans edemediğimiz devrim devrim değildir”.1- Boğaziçi Caz Korosu - Çapulcu musun vay vay & Çapulcular oldu mu
Listede Boğaziçi Caz Korosu’ndan iki şarkı var. Koronun repertuvarında bulunan ‘Entarisi Ala Benziyor’, “Gaz maskesi ala benziyor, biber gazı bala benziyor, benim TOMA’m bana sıkıyor, bulunur bi’ çare halk ayaktadır, Taksim yolunda barikattadır” sözleriyle direnişin en sevilen şarkılarından biri olan ‘Çapulcu musun vay vay’a; ‘Kızılcıklar Oldu mu’ ise “Çapulcular oldu mu, meydanlara doldu mu, gönderdiğin TOMA’lar Beşiktaş ’a vardı mı” sözleriyle ‘Çapulcular oldu mu’ya dönüştü.

2- Kardeş Türküler - Tencere Tava Havası
Kardeş Türküler de gecikmeden bir direniş şarkısı armağan etti çapulculara. “Bir öyle bir böyle kelamlardan, yasaklardan illallah, başına buyruk kararlardan, fermanlardan illallah, aman aman bıktık valla, aman aman şiştik valla, bu ne kibir, bu ne öfke, gel yavaş gel, yerler yaş” diyen ‘Tencere Tava Havası’, “hit” direniş şarkılarından.

3- Duman - Eyvallah
Duman, direnişin henüz ilk günlerinde yayımladıkları, “Saldırın bana utanmadan sıkılmadan, gözlerim yanar ama ezilmedim azalmadım, özgürüm dedim hâlâ, haklıyım dedim hâlâ sana, insanım dedim hâlâ, vazgeçer miyim söyle bana” diyen ‘Eyvallah’ı bir günde bestelemediklerini, şarkıyı Mart 2013’te İrlanda’da kaydettiklerini ve yaz sonu çıkacak albümde yer alacak parçalardan biri olduğunu açıklasa da tersine inanması çok daha eğlenceli.

4- Marsis - Oy Oy Recebum
Karadeniz müziğinin en eğlenceli temsilcilerinden Marsis de gecikmeden ‘Oy Oy Eminem’i, ‘Oy Oy Recebum’a evirdi ve “oyle yaparum dedun boyle yaparum dedun, oni yıkarum dedun bunu satarum dedun, kör mi idi gözlerun oy oy recebum, bizi niye görmedun, bizi niye görmedun” dedi.


5- ‘Parti’siz Parti
Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı başlayan eylemlerin siyasi bir hareket olmadığını söyleyen eylemcilere destek veren bir parça. “Gezi araç parkı değil, ağaç parkı.... Şehrin göbeğinde kışlanın ne işi var/ satamadığı gölgeyi satan iktidar... Bu bir partisiz parti/ Haydi koş, gözlerin yaşarabilir belki” diye devam ediyor sözleri.

6- ODTÜ Klasik Türk Müziği Topluluğu - TOMA Şarkısı
Ankara’da ODTÜ Klasik Türk Müziği Topluluğu da ‘Kaleden Top Atarlar’ı “TOMA’dan su atarlar, vay leylim aman, akrepten gaz atarlar, Tayyip’im aman, direnişin aşkına, vay leylim aman, polislerin gazından ben yandım aman”a dönüştürdü. Direnişin epey ilgi gören cover’larından bir tanesi...7- Demir Sert - Bu Gaz Bir Harika Dostum
Demir Sert, eylemler sırasında biber gazı müdahalesine ilişkin üretilen en iyi esprilerden birisi olan ‘Bu gaz bir harika dostum’ yazısını şarkı haline getirdi.8- Nazan Öncel - Güya

Nazan Öncel de Gezi Direnişi için ‘Güya’ isminde bir şarkı besteleyerek yönetime seslendi. Öncel şarkıda “Beni bir kere dinleyebilirdin gel şu Gezi’ye, bir kere de iyi bir şey söyle güya yanımdaymışsın hep güya” sözleriyle tepkisini gösteriyor.

 9- Dinar Bandosu - The Chapullers

Dinar Bandosu da desteğini eksik etmeyenlerden oldu ve ‘The Chapullers’ı yayımladı. Şarkı, “Tencere tava bunların hepsi mi hava, gel geç otur karşıma, bu gaz bir harika” gibi sözlere sahip.

10- Everyday I’m Çapuling
Amerikalı grup LMFAO’nun ‘Everyday I‘m Shuffelin’ şarkısından hareketle, Taksim Gezi Parkı direnişi için ‘Everyday I’m Çapuling’ olarak değiştirilen ve eğlenceli bir kliple yayımlanan şarkı direnişin en sevilen şarkılarından biri oldu.

GEZİ ALBÜMÜ

1. Çapulcu Senfonisi
2. Çapulcu Türküsü
3. Grup Yorum Taksim direnişi için söylüyor
4. Çağlayan Yıldız - Seni İzliyor Olacağız (The Police - Every Breath You Take cover)
5. Kaybeden Tribi - Gezi Parkı’nda
6. Serhad Raşa - Çapulcu’nun Şarkısı
7. Yavuzcan Çetin & Durmayan Orkestra - Diren Gezi Parkı
8. Duvarın Arkasından - Uyanışa Gezi
9. Erdi Uçar - Chapulling in peace (John Lennon - Imagine cover)
10. Rebel-K - Enjoy The Tear Gas (Depeche Mode - Enjoy the Silence cover)
11. Yok Öyle Kararlı Şeyler - Kökler
12. Uçkun Torkun Mıdıs - Gezi Parkı Şarkısı
13. Ozan Atak - Yaşar Giderdik Beraber (Daft Punk - Get Lucky cover)
14. Bora Dayanıklı - Gel Bi’ Geziye Çıkalım
15. Boğaziçi Caz Korosu- Çapulcular oldu mu
16. Her yer Taksim OK
17. Ali Avni Cirik - Faşist Oğlan
18. Çapulcu Gundian
19. Hacettepe Öğrencileri - Kesik Çayır Çapulcu Versiyon
20. Gazi Gezer - Sayın Başkan
21. Bülent Şimşek - Dokunma
22. Parfüm - Atma Bombalarını Gözlerime
23. OzBi - Asi
24. Hakan Tuna - Yaşasın Özgürlük
25. Ispanak - Yandı Bitti Kül Oldu
26. Müge Zeren - La Chapulita
27. Angaranın Gazları
28. Kara Güneş - Sokağa Gel
29. Yolda & Gaz Arkadaşları - Rüzgar
30. Apachii - Marjinal
31. Çapulcular Korosu - Ey Özgürlük & Do You Hear The People Sing
32. UKY - Direniş
33. Melasora - Diren
34. Kent Coda - Dün akşam İstanbul ’lu oldum
35. Ayşe Deniz - We Don’t Need No Gas Bombs
36. Çapulcular - Gaz Marşı
37. Chapullers - Usta
46. Velvele - Çapulcu Mustafa’nın Türküsü
38. Sinan İşvaroğlu - Taksim Marşı
39. Surya Onur - Marjinal
40. Surya Onur - Var Hesabımız
41. Grup Haymana - Asri Delikanlı
42. Steady Fingers - Chapullin’ Blues
43. İlkel Rüya - Bebeğim Ben Artık Çapulcuyum