Beyaz köpekbalıkları Hannibal gibi!

Beyaz köpekbalıkları Hannibal gibi!
Beyaz köpekbalıkları Hannibal gibi!

90 metre mesafede duran köpekbalıkları kurbanlarını hava kararırken yalnız yakalayıp saldırıyor. fotoğraf: ap

ABD'li uzmanların araştırmasına göre büyük beyaz köpekbalıkları tıpkı Hannibal Lecter gibi avlanıyor: Rastgele saldırmıyor, kurbanını pusuya yatıp bekliyor, mesafeyi iyi ayarlıyor, hava kararınca da işini bitiriyor!

WASHINGTON - Büyük beyaz köpekbalıkları tıpkı Hannibal Lecter gibi avlanıyor! Araştırmaya göre rastgele saldırı yapmayan bu cins, kurbanlarını pusuya yatıp gizlice bekliyor. Kurbana çok yaklaşmayıp çok da uzaklaşmadıkları gözlenen köpekbalıklarının bu saldırı stratejilerini önceki deneyimlerinden öğrendikleri, ‘Journal of Zoology’ isimli dergide yayımlanan araştırmayla gün yüzüne çıktı.
Bilim insanları bu cinsi araştırırken, seri katillerin profilini çıkarırken kullandıkları metotları kullandı. ABD’deki Miami Üniversitesi’nde yapılan çalışmanın yazarlarından Neil Hammerschlag, büyük beyaz köpekbalıkları tarafından Güney Afrika adalarında gerçekleşen 340 fok balığı saldırısını inceledi ve bu yırtıcı hayvanların hep aynı türden davranışlar gösterdiğini buldu.
Yaklaşık 90 metre uzakta duran köpekbalıkları hava kararmaya yakın kurbanlarını yalnız yakalayıp saldırıyor. Tabii seri katillerle köpekbalıkları arasında büyük bir fark bulunuyor. Seri katiller  eğlence ve heyecan için öldürürken köpekbalıkları sadece avlarını yiyip hayatta kalabilmek için öldürüyorlar. 

‘Seri katillerle aynı’
Çalışmanın yazarlarından bir diğeri, 21 yıl polislik yaptıktan sonra Teksas Devlet Ünivesitesi’nde ceza ve adalet profesörü olan D. Kim Rossmo. Rossmo, seri katiller ve köpekbalıkları için, “Her ikisinin de bir hedefi var. Yem ya da kurban bulmak. Ancak seri katiller polise yakalanmamak için daha dikkatli davranıyorlar” diye konuşuyor.
Kanadalı köpekbalığı araştırmacısı R. Aidan Martin ise hayatını kaybetmeden önce yaptığı araştırmada, köpekbalıklarının saldırılarını yaptığı coğrafi alanları incelerken Kim Rossmo’yla ortak çalışmalara başlamış. Köpekbalıklarını güneşin doğuşundan batışına kadar izleyen ikili, bu yırtıcı balıkların avlarını yakalamak için onlara gizlice sokulduklarını görmüş. Yaşlı köpekbalıklarının daha iyi yaklaşıp saldırdıklarını saptayan uzmanlar, genç ve küçük köpekbalıklarınınsa büyüklere oranla daha başarısız olduklarını gözlemlemiş. Hayvanların öğrenerek tecrübe kazandığı da böyle ortaya çıkmış.
Araştırma önceleri tek bir bölgeye odaklanmış ancak sonra başka bölgelerdeki gözlemlerde de köpekbalıklarının aynı tepkileri verdiği görülmüş. Çalışmada bu büyük beyazların harekât üsleri tespit edilirse saldırılardan da korunulabileceği belirtiliyor. (ap)