Beyaz örtü dört bir yana serildi

Beyaz örtü dört bir yana serildi
Beyaz örtü dört bir yana serildi

Venedik, San Marko Meydanı (üstte) suyla kaplandı. Beyaz Saray?ın köpeği Bo, karın içinde... FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AFP

ABD'nin doğusu, Polonya, İtalya, Almanya ve Fransa 2009'u kar dolu sokaklar ve meydanlarla uğurluyor. Yılın son günlerine yetişen kar yağışı günlük hayatı zorlaştırdı, Avrupa'da donarak ölenler var...

WASHINGTON - Tüm dünya kar ve soğuk havaya teslim oldu. ABD’nin doğu yakası, son yılların en şiddetli kar fırtınasını yaşıyor, başkent Washington’da ise hayat felç oldu. Yetkililerin günler öncesinden uyardığı kar yağışı, önceki akşam saatlerinde başladı. Gece aralıksız devam eden yağışlar sonucu Washingtonlular sabahı, şehri kaplayan bembeyaz örtüyle karşıladı. Kar nedeniyle son Noel alışverişlerini yapma koşuşturmasına giren başkentliler, karla başa çıkabilmek için bol miktarda tuz aldı. Bazı Amerikalıların iki, üç günlük yiyecek stoğu yaptığı görüldü.
Washington’dan dün kalkan tüm uçaklar seferlerini iptal ederken, Noel’i aileleri ve arkadaşlarının yanında geçirmek isteyenler tren garlarını doldurdu. Uzmanlar, Washington çevresindeki kar fırtınasının, 1932’den bu yana aralık ayı içinde kentin gördüğü en şiddetli kar fırtınası olabileceğini, kar yağışının kentte 2003’ten bu yana en yoğun yağış olmasının beklendiğini söylüyor. Olağanüstü hâl ilan edilen Virginia eyaletinde, fırtına yüzünden üç kişi hayatını kaybetti.

Polonya ve İtalya da donuyor
Polonya’da da dondurucu soğuktan önceki gece 15 kişi hayatını kaybetti. Ülkede bazı yerlerde gece hava sıcaklığı eksi 20 dereceye kadar düştü. Almanya’nın Mannheim kentinde de aşırı soğuktan evsiz bir kişi hayatını kaybetti.
Fransa’yı Birleşik Krallık’a bağlayan Manş tünelindeki Eurostar demiryolu trafiğinin durmasına da neden olan yoğun kar yağışı ve soğuk, Fransa’nın büyük bölümünde ulaşımı olumsuz etkiledi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGAC), yeni kar yağışı beklendiği için, Paris’in Roissy-Charles-de-Gaulle havaalanına uçuşların yüzde 30’unun iptal edilmesini istedi.
İtalya da kara kışa teslim oldu. Kuzey ve orta kesimde etkili olan kar, ulaşımda aksamaları beraberinde getirirken Venedik, Floransa ve Bologna’daki hava limanları hava trafiğine kapatıldı. Venedik’te sular, deniz seviyesinin 114 santimetre üzerine ulaşırken kentin sarayları, köprüleri ve gondolları karla kaplandı. (aa, ap)