Beyaz şarap gerçek bir diş düşmanıymış

ANKARA - Alman uzmanlar beyaz şarabın dişler için zararlı olduğunu öne sürdü. Johannes Gutenberg Üniversitesi uzmanlarının araştırmasına göre, farklı asit içeriklerine sahip şaraplar arasında en kötüsüne sahip beyaz şarap, taş minesine daha çok zarar veriyor.
Bu noktada beyaz şarabın kalitesi ya da içerdiği alkol değil, sertlik derecesi ve dişle temas süresi kilit rol oynuyor. Yanında kalsiyumdan zengin peynir yemekse, şarabın dişe vereceği zararın etkilerini azaltıyor.
Uzmanlar bu tezlerini kanıtlamak için bir yetişkine ait dişi beyaz şarap içinde bir gün bekletti. Deneyin sonunda diş minesinin yüzeyindeki kalsiyum ve fosforun 60 mikrometre kadar aşındığı tespit edildi. Uzmanlar içkiden sonra dişler fırçalansa bile dişin yıllarca böyle bir etkiye maruz kalmasının mineye verdiği zararı azaltmadığına dikkati çekti. 

Aşırı fırçalama da zararlı
Öte yandan, dişin aşırı fırçalanmasının da işleri kötüleştirip mineye zarar verdiği belirtildi. Ancak uzmanlar beyaz şarabın kalsiyum açısından zengin çeşitli peynirlerle içilmesinin diş aşınmasının önlenmesi açısından faydalı olabileceğini kaydetti. (aa)