Beyaz Saray'da bir çift davetsiz misafir...

Beyaz Saray'da bir çift davetsiz misafir...
Beyaz Saray'da bir çift davetsiz misafir...
Davetsiz bir çiftin Beyaz Saray güvenliğini, Gizli Servis ve FBI ajanlarını atlatarak Beyaz Saray'da önceki akşam düzenlenen devlet yemeğine katıldığı ortaya çıktı.Tarık ve Michaele Salahi çifti Hindistan Başbakanı Manmohan Singh şerefine verilen akşam yemeğine sıkı emniyet tedbirlerine rağmen ellerini kollarını sallayarak girmiş. Amerikan Gizli Servisi’nin bildirdiği haber ülkede şok etkisi yarattı.
Kamuoyunda ‘güvenlik skandalı’ olarak nitelendirilen olayla ilgili soruşturma açıldı. Gizli servisten bir yetkili, “İlk kontrol noktasının gerekli prosedüre uymadığı anlaşılıyor” açıklamasını yaptı. Amerikalı çift, yemekte bol bol anı fotoğrafı da çektirmiş. Televizyonda bir eğlence programına katılmak istedikleri söylenen Tarık ve Michaele Salahi yaşadıkları maceranın detayları sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta bir bir anlatmış.

‘Onur duyduk’ notu...
ABD Başkan yardımcısı Joe Biden, ABD Kongresi Üyesi Ed Royce, Hindistan’ın Washington Büyükelçisi ve Beyaz Saray çalışanlarıyla yan yana fotoğraflar çektiren Salahi çifti kanıt olarak da o gece çektirdikleri fotoğrafları da siteye koydu. Siteye bıraktıkları notta ise “Hindistan başbakanı şerefine verilen devlet yemeği için Beyaz Saray’da Başkan Obama ve first lady ile olmaktan onur duyduk” diyorlar.
Salahi’lerin aslında yer almadığı resmi Beyaz Saray mifasir listesinde, yurtiçi güvenlik sekreteri Janet Napolitano, savunma sek-reteri Robert Gates ve Amiral Mike Mullen gibi ülkenin güvenlikten sorumlu önemli isimlerinin dışında, yönetmen Steven Spielberg, New York valisi Michael Bloomberg, Hint ruhani gurusu gibi ünlü isimler vardı.
Beyaz Saray’ın etkinlik takvimindeki en kapsamlı bu yemeğe 300’den fazla konuk davetliydi. Washington Post, güvenlik duvarını aşan Salahi çiftinin Virginia’da tanındığını ve daha önce televizyonda ‘Real Housewives of D.C’ adlı reality şova katıldıklarını yazdı. (afp, dha)