Beyaz Saray'da sarili, türbanlı görkemli davet

Beyaz Saray'da sarili, türbanlı görkemli davet
Beyaz Saray'da sarili, türbanlı görkemli davet

Gecenin onur konuğu Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ve eşi Gursharan Kaur?du. FOTOĞRAF: AFP

Obama çifti önceki akşam Beyaz Saray'da Hindistan Başbakanı Singh onuruna renkli bir davet verdi. Herkes pek şıktı ama kimse ev sahipleriyle boy ölçüşemedi...

WASHINGTON - ABD Başkanı Barack Obama ve Firs Lady Michelle Obama önceki akşam, Obama başkanlığı dönemindeki ilk ‘devlet ziyareti’ kapsamında Washington’da temaslarda bulunan Hindistan Başbakanı Manmohan Singh onuruna akşam yemeği düzenledi. Obama’nın ‘ilk devlet yemeği’ özelliğini taşıyan Beyaz Saray’daki özel davet hayli renkliydi. Davette smokinlerin yanı sıra geneleksel Hint giysisi sariler ve türbanlar da göze çarptı. First Lady Michelle Obama, krem renkli ipek straplez giysisiyle tüm konukları gölgede bıraktı.
338 kişinin katıldığı davette üst düzey yetkililer, diplomatlar, televizyon ve sanat dünyasından isimlerin yanı sıra Amerika’da yaşayan Hint kökenli topluluğun ileri gelenleri de bulundu. Yemeğin sonunda ödüllü oyuncu-şarkıcı Jenniffer Hudson’un sunumuyla Beyaz Saray’ın güney bahçesinde bir eğlence düzenlendi. Caz vokalisti Kurt Elling ve ‘Milyoner’ filminin müziklerinin bestecisi A. R. Rahman’ın yer aldığı program, klasik müzik dinletisiyle başladı. Hintlilerin kutlamalarını genellikle çadırlarda yaptıklarını belirten Obama, çadırda yaptıkları kutlamanın Hint kutlamalarına benzediğini söyledi.
Davet listesinde Hollywood’tan Alfre Woodard ve David Geffen, iş dünyasından Pepsi’nin CEO’su Indra Nooyi gibi isimler yer alıyordu. CBS televizyonundan Katie Couric, NBC’den Brian Williams ile ABC’den Robin Roberts yemeğe katılırken Obama’nın en büyük destekçilerinden Oprah Winfrey’in yokluğu dikkat çekti. (ap)