'Beyaz siyahi' istifa etti

'Beyaz siyahi' istifa etti
'Beyaz siyahi' istifa etti
Amerika Birleşik Devletleri'nde bir insan hakları aktivisti, aslında siyah olmadığı ve siyah taklidi yaptığı haberleri üzerine görevli olduğu kurumdaki başkanlıktan istifa etti.

Washington'da, Afrikalı Amerikalıların haklarını korumaya odaklanan ulusal bir sivil toplum örgütü NAACP'nın liderliğini yürüten Rachel Dolezal, başkanlık görevini bıraktığını açıkladı. Sebep ise siyahların haklarını koruyan bir isim olarak tanınan Dolezal'ın 'beyaz olarak doğduğu' haberleri... BBC Türkçe'nin haberine göre söz konusu yayınlar geçen hafta ABD basınında yer almış, Doleza'nın aslında kimliğini ve ten rengini gizlediği öne sürülmüştü.
Dolezal'ın annesi Ruthanne Dolezal bir gazeteye kızlarının aslında beyaz olduğunu açıklamış, çocukluk fotoğraflarını göstermişti. Anne Dolezal, dört siyah çocuğu evlatlık edinmelerinin ardından kızlarının kimliğini gizlemeye başladığını söylemişti. Yoğun tepki alan haberler sonrası kamuoyunda tartışmalar başlamış, "Irk değiştirmek mümkün mü? Neden böyle bir şey yaptı?" gibi sorular sorulmuştu.
37 yaşındaki Dolezal ise istifa mektubunda ırkçılık ve sosyal adalet mücadelesinin devam edeceği ifadelerine yer verip istifasının örgüt açısından en doğru karar olduğunu belirtti.

'TARTIŞMA IRKÇILIKTAN ÇIKTI'
NAACP'ye desteği için teşekkür eden aktivist, bu beklenmeyen fırtınayla tartışmanın ırkçılıktan kendi özel hayatına kaydığını söyledi. Kadın aktivist yıllarca kendini 'siyah' olarak tanıtmış, ağırlığı beyaz olan toplumda ırkçılığa uğradığını ifade etmişti. Dolezal tartışmalar üzerine çeşitli TV kanallarına verdiği röportajlarda ise beyaz olmadığını ve kendisini kültürel olarak siyah kimliğe ait hissettiğini söyledi.   
Howard Üniversitesi'nden mezun olan Dolezal, yerel bir üniversitede Afrika çalışmaları üzerine ders veriyor ve siyah bir adamla evli. (BBC Türkçe)