'Beyin Orkestrası' ilk konserini Prag'da verdi!

'Beyin Orkestrası' ilk konserini Prag'da verdi!
'Beyin Orkestrası' ilk konserini Prag'da verdi!

?Beyin Orkestrası?, beyin dalgaları ve kalp ritmiyle çalışıyor.

PRAG - Beyin dalgalarıyla yönetilen ‘orkestra’ dünya galasını gerçekleştirdi. Araştırmacı Anna Mura ve ekibinin geliştirdiği ‘Beyin Orkestrası’nda müzik aletlerini beyin dalgaları ve kalp ritmi yönetiyor. Başa takılan elektrotlar sayesinde beyin dalgalarını hisseden bilgisayar programı hangi aletin çalınacağı işaretini algılayıp uygulamaya koyuyor. “Vücut olmadan beynin neler yapabildiğini görmek istedik” diyen Mura, Barselona’daki Pompeu sabra Üniversitesi’nde geliştirilen bu sistemin kalp atışlarını dikkate alarak ritm tuttuğunu açıklıyor.
Prag’daki bir bilim konferansında ilk konserini veren ‘multimodal beyin orkestrası’ konferanstaki araştırmacılardan da tam not aldı. Araştırma ekibinden Paul Verschure, ‘beyin, düşünce ve vücut arasındaki koordinasyonun mükemmelliğini gösteren en değerli çalışmalardan biri’ olarak tanımladığı bu sistemi oluşturmak için psikologlarla çalıştıklarını anlatıyor.
Beyinde oluşan resimlerin Elektroensefalografi (EEG) sistemiyle monitöre aktarıldığını, monitör tarafından yakalanan resmin sese dönüştüğünü anlatan araştırmacılar, saniyede 300 sinyal kaydettiklerini söylüyor.
‘Beyin orkestrası’nın sanatla teknolojinin buluşmasının en iyi örneği olduğunu söyleyen araştırmacılar bu sayede beynin fonksiyonlarının daha iyi anlaşıldığını anlatıyor. (BBC)