Beyindeki Tanrı noktası!

Beyindeki Tanrı noktası!
Beyindeki Tanrı noktası!
İnsan beyninde "Tanrı noktası" olarak adlandırılan bir bölge olduğunu ve insanların bu alan sayesinde manevi dünyalarıyla bağlantı kurduğunu belirten bilim insanları yaptıkları çalışmada beynin sağ bölümünün de ruhani duyguları beslediğini ortaya çıkardı

İSTANBUL - ABD ’de bulunan Missouri Üniversitesi’nden bilim insanları yaptıkları araştırmada dini inançların karmaşık bir duygu yapısı olduğunu ve beyindeki bazı noktaların bu duygulardan sorumlu olduğunu açıkladı.

Bilim insanları insan beyninde “Tanrı noktası” olarak adlandırılan bir alan olduğunu ve bu alanın beyindeki başka yerlerde de dağınık bir biçimde durduğunu öne sürdü.

Üniversitenin Psikoloji bölümünden Prof. Dr. Brick Johnstone araştırmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Beyinde dini duyguların temelini oluşturan nöropsikolojik bir alan bulduk. Bu alan beynin çeşitli yerlerine yayılmış. Dini duygular ve maneviyat çok karmaşık bir yapının birbiriyle bağlantısıyla oluşan şeyler. Bu duygular birleştiğinde insanların maneviyatıyla ilgili deneyimler yaşamasını sağlıyor.”

Araştırmalarında ayrıca çeşitli kazalarda kafalarından yaralanan kişileri inceleyen bilim insanları beynin sağ tarafında hasar tespit ettikleri kişilerin dini duyguları daha yoğun yaşadığını ortaya çıkardı. (Ntvmsnbc)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İstanbul

  ,

  Bilim

  http://www.radikal.com.tr/1087049108704911

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  beyinde noktalar yok - ocankaya

  Beyinde noktalar degil fonksiyonlar var. Din/Tanri ile ilintilendirlen nokta hayal kurma, yahut duygular ile baglantili bolgeler olabilir. Bilissel Bilim dunyasi beyini noktalara(kapsullere) ayirmaktan hizla uzaklasiyor. Haberi yapan arkadas, bir de arastirma yapsa keske. Wikipedia'dan bile okuyabilirsin.

  Parayla İmanın kimde olduğu belli olmaz.. - drhakanabi

  Şimdi pozitif bilime zerre kadar faydası olmayan bu parapsikolojik masturbasyon bilim projesinin yapıldığı üniversiteyi,mütevelli heyetini, araştıtmanın finansörlerini iyi analiz etmek gerekir. Bayağı iddialı ve belirli kilise çevrelerinin zorladığı anlaşılan bu yayınların bilime zerre kadar faydası yoktur. O zaman beyindeki tanrı merkezini aramaya önce ruh var mı yok mu oradan başlasınlar bakalım nasıl ispatlayacaklar??? Öte yandan inanç ve maneviyat açısından konuyu ele alırsak Yüce Yaradan Kuran'da '' Biz insana şah damarından daha yakınız'' bilgisini vermektedir. O zamanda şah damarı sağ beyin lobuna e bayağı bir mesafede o zaman araştırmayı kan hücrelerinde mi yapacağız ? Hani derler ya kanı bozuk, kansız ya da ''Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.''

  Hikaye! - Perspektiv

  USA’daki Academy of Sciences üyeleri arasinda üç değişik zaman diliminde yapılan araştırmalarda Tanrı inancı olan üyelerin yüzdesi şöyle: 1914’de % 27.7, 1933’de %15, 1998’de %7 (Nature, temmuz 1998). Benzeri bir araştırmayıda Íngilizlerin The Royal Society (USA’nın Academy of Sciences’ın karşılığı) kendi üyeleri arasında yapmış (Bu bilimsel kurula olan üyeler Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, Pakistan gibi Íngiliz Milletler Topluluğu vatandaşlarınıda kapsıyor). Bu bilimsel kuruldaki üyelerin %3,3’ü bir Tanrının varlığına inanıyor. Bilim Dünyasının bu elit kesiminde Tanrı inancının bu kadar az oluşunu onların yüksek ÍQ düzeyine bağlayanlar var, örneğin psikoloji profesörü Richard Lynn gibi (Lynn’ın diğer bir araştirmasıda Dünyanin çeşitli bölgelerinde yaşayan insanların ÍQ ile ilgilidir . Buna göre ortalama ÍQ’si en yüksek insanlar Doğu Asya’da yaşiyor, 105. Avrupalıların ÍQ’si 99 Orta Doğuluların ve Kuzey Afrikalıların ise 84). IQ-konusunu bir yana bırakırsak, okumamışlıkla/cahillikle dini inanç arasında da doğrudan bir bağ olduğuda artık tartışma konusu bile değil. Bin yıldır Batı’nın arkasından her alanda nal toplayan Müslüman ülkelere bakmak yeterli. En fazla kitap okuyan aydınlanmış ülkelerde (İsveç, Japonya, Fransa gibi) dini inancın en az olması da bu yüzden bir raslantı değil. Gerisi hikaye.

  Tanrı Noktası - topchu

  Demek ki ateistler haklıymış, tanrı insan beyninden kaynaklanan bir sanrıymış.

  beynin her noktası tanrı noktası - olaylar

  idrak edebilen beyinler için zaten varlığın kendisi bir tanrı noktası..ama bizdeki kalitesiz cahil ateist kitlesinin bilim adı verilen sınırları dar ötesi insan icrasına imanları gözlerini o kadar kör etmiş durumdaki tanrının var olmasından adeta korkuyorlar..halbuki gerçek bilim hiç bir olasılığa kendini kapatamaz..ama bizdeki pozitivist paradigma manyaklığı kemalizmin baskısıyla öyle bir yerleşmiş ki bilime bilim olarak değil din gibi sarılıyolar..hatta bunlar evrim teorisine bile inanıyorlar..bir dine inanır gibi..teoriye inanılmaz teori desteklenmez ama türkiye'de herşeyde olduğu gibi ateistlerde de bir kalite yok..uzadı neyse..

  Yine bir saçma araştırma daha - berk_tezcan

  Sırf gazete haberi çıksın diye yapılmış saçmasapan araştırmalardan biri daha. Dini duygu diye tanımladığınız şey korku, mutluluk, endişe gibi temel bir duygu değildir. Bir çok temel duygunun bileşimidir. Korku, kendini bir gruba ait hissetme, sosyalleşme, soyunu devam ettirme isteği gibi evrimsel atalarımızdan gelen bir çok temel duygunun bileşimidir. Bulunan bölge de muhtemelen bu temel duygulardan birinin oluştuğu yerdir. Ama tabi "dini duygu merkezi bulduk adına da Tanrı noktası dedik" derler ki gazeteler haber yapsın, insanlar "yaa bak zaten bilmemne suresinde aynısı yazıyor" falan desin. Bu tip popülarite peşinde koşan bilimcilere gıcığım var.

  Aynı Hikaye - çıkarsız

  Nörolojik bulguların adlandırılmasından yorumuna kadar öğrenilmiş, inanılmış gözlükle bakmanın sonuçları bence bu. Bilimsel veriler nedensiz ve ilişkisiz organ ya da fizyoloji içermez.