Beylikdüzü'ndeki Gezi Parkı!

Beylikdüzü'ndeki Gezi Parkı!
Beylikdüzü'ndeki Gezi Parkı!

Resul Aytİmur un Gezİ Parkı: Akademililer Sanat Merkezi standında yer alan Resul Aytimur un Gezi Parkı nı betimlediği çok renkli tablosu ise insanı Ge

Kitap Fuarı'yla eşzamanlı olarak TÜYAP Beylikdüzü'nde düzenlenen 23. İstanbul Sanat Fuarı'nda Gezi Parkı'nın da resmi var.

TÜYAP Beylikdüzü’nde İstanbul Kitap Fuarı’nın mahşeri kalabalığına karşın Artist 2013/ 23. İstanbul Sanat Fuarı’na ev sahipliği yapan 7 ve 8’inci salonlar hayli sakin. Girişte, fuarın bu yılki onur sanatçısı Mustafa Ata’nın kendini hemen belli eden o renkli, hareketli, soyut figürleri karşılıyor izleyiciyi. Hemen yanında bu yılki koleksiyoner onur ödülü sahibi Erol Evgin’in (evet, o bildiğiniz Erol Evgin!) resim koleksiyonundan bir seçki var. Eren Eyüboğlu’ndan Cevat Dereli’ye, Şeref Bigalı’dan Devrim Erbil’e, Leyla Gamsız’dan Neş’e Erdok’a birçok ünlü ressamı barındıran koleksiyonun en ilginç iki parçası ise Nuri İyem’in az bilinen iki peyzajı.

En havalı standlar
 

Artist’in en havalı standları Evin Sanat Galerisi ve Çin’e ait. Çin standı ülkenin en iyi ressamlarını bir araya getiren ‘Geleneğin Yeniden Doğuşu’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Gelenekselin nasıl çağdaş şekilde yorumlanabileceğinin canlı kanıtı. Evin’de yer alan Hakan Gürsoytrak’ın devasa 1 Mayıs tablosu ile Aylin Zaptçıoğlu’nun devasa figürleri hayli etkileyici. Keza Emin Turan, Cansen Ercan tabloları da. Neş’e Erdok içinse fazla söze gerek yok.

‘Müdahale Var mı?’


Gezi direnişinden ilhamla hayata geçirilen ‘Müdahale Var mı?’ sergisinde ise ilk bakışta Murat Ilgın, Hülya Küpçüoğlu, Turgut Yüksel, Gizem Malkoçoğlu, Ekin Urcan, Neriman Polat, Resul Aytimur, Deniz Gökduman, Gülercan Hacıoğlu, Erkmen Senan, Nesli Türk ve Sinem Kaya’nın çalışmaları dikkat çekiyor.
Artist 2013 fuarı 10 Kasım’a kadar TÜYAP Beylikdüzü’nde.

Bu tablo fuardan kaldırıldı


Artist2013 kapsamında Gezi direnişinden ilhamla düzenlenen ‘Müdahale Var mı?’ sergisinde yer alan ve Nova Kozmikova adını kullanan bir sanatçının eseri, Başbakan Erdoğan ’ın ‘kişilik haklarına saygısızlık’ şikayeti üzerine kaldırıldı. Serginin küratörü Ali Şimşek ile fuar yöneticisinin karakola çağrılarak ifadelerinin alındığı öğrenildi. Kozmikova’nın tablosu Başbakan Erdoğan’ı gözleri, ağzı, burnu ve kulaklarından petrol sızarken gösteriyor.