Beyne düşman iki gen bulundu

Beyin kanserinin en sert türlerinden birine sebep olan iki gen tanımlandı. Araştırmayı yürüten ekibin başkanına göre, bulunan 'hastalığın kontrol düğmeleri'...

LONDRA - Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, beyin kanserinin en sert türüne neden olan iki geni tanımladı.
Tıp literatüründe ‘glioblastoma’ olarak adlandırılan ve beyne çok hızlı yayılarak tedavi edilmesi mümkün olmayan tümörler üreten bu kötü huylu tümorü oluşturan neden, bilimciler tarafından anlaşılamamaktaydı. Columbia Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalar sonucu bu kötü huylu beyin tümörüne ‘C/EPB’ ve ‘Stat3’ adı verilen genlerin neden olduğu ortaya çıktı. 

Kötü gene hız veriyor
Glioblastoma hastaları üzerinde yapılan araştırmada, ‘C/EPB’ ve ‘Stat3’ genlerinin aktif olduğu hastaların, hastalığın teşhis edilmesinden sonra 140 hafta içinde hayatını kaybettikleri gözlemlenirken, bu genlerin aktif olmadığı hastaların yarısının hâlâ yaşadığı sonucuna ulaşıldı.
Araştırmanın başkanı Dr Antonio Iavarone, ‘hastalığın kontrol düğmeleri’ olarak tanımladığı genlerin aynı anda etkin hale geldiklerinde beraber çalışmaya başladıklarını ve beyin hücrelerini büyük oranda saldırgan, zararlı hale dönüştüren diğer yüzlerce geni harekete geçirdiklerini söylüyor. 

Tümörün haritası çıktı
“Buluş sayesinde birçok ilaç kullanıp her iki geni de baskı altında tutarak, şu an yeterli bir tedavi yöntemi olmayan glioblastoma hastaları için güçlü bir tedavi yöntemi geliştirebiliriz” diyen Iavarone, artık beyin kanserine yol açan küçük etmenlerle mücadele ederek vakit kaybetmek yerine, ana etmenlerle mücadele edebileceğine dikkat çekiyor.
İngiltere Kanser Araştırmaları’ndan Nell Barrie gelişmeyi “Bu heyecan verici bir araştırma, beyindeki sağlıklı hücrelerin glioblastoma hücrelerine dönüşmesindeki kilit noktaya ışık tutuyor” sözleriyle yorumluyor. Glioblastoma hücrelerinin moleküler etkileşim ağlarının kapsamlı ve detaylı bir şekilde haritasını çizmeyi başaran araştırmacılar, şimdi hastalığa karşı etkili olan ilaçlar geliştirmeyi hedefliyor. (bbc)