Beyoğlu'nda büyük masa operasyonu

Beyoğlu'nda büyük masa operasyonu
Beyoğlu'nda büyük masa operasyonu

Zabıta lokantalarda yemek yiyen müşterileri kaldırarak masa ve sandalyeleri topladı.

Beyoğlu Zabıta Müdürlüğü ve Emniyet güçleri salıdan beri Asmalımescit'ten Cihangir'e uzanan bir operasyon yürütüyor: Kaldırımlara taşan masa, sandalye ve tezgahlar kamyonlara yüklenip belediyenin depolarına götürülüyor
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Beyoğlu’nda dört gündür devam eden operasyondan kitapçılardan kafelere birçok işletme nasibini aldı. Kalabalık zabıta ekipleri ve polis, yoğun güvenlik önlemi arasında yollara taşan bütün eşyaları apar topar kamyonlara yükleyerek Beyoğlu Belediyesi’nin deposuna kaldırdı. İşletmecilerin ortak şikayeti, ekiplerin hiçbir belge göstermemesi ve operasyonun “baskın yapar gibi” gerçekleştirilmiş olması. Zabıtanın yemek yiyen müşterileri kaldırarak masa ve sandalyelerine tebligat yapmadan el koymasına isyan eden esnaf, belediyenin daha önce sokağa ne kadar masa açabileceklerini belirlediğini ve masa başına 60-80 TL arasında işgaliye bedeli ödediklerini söyledi. 

Mekan sahipleri endişeli
Belediye’nin tepkisinden korktuğu için ismini vermek istemeyen bir bar işletmecisi, “Bütün mekancılar panik içinde, çok büyük bir operasyon düzenleniyor. 30-40 kişilik gruplar sokaklara girip her şeyi götürdüler. Eskiden zabıta gelirdi, polis eliyle yapılmasıyla ilk kez karşılaşıyorum. Gayrimeşru bir iş yapıyormuşuz gibi hissetmeye başladım” dedi. “Normalde Belediye bize, biz de onlara anlayış gösteririz. Esnaf böyle bir şeyi hiç beklemiyordu.”
Çukurcuma’daki Mesele Kitapçısı’nın sahibi Osman Akınhay, “Üç yıldır buradayım. İlk kez geldiler, sokaktan kitaplarımı koyduğum tezgahları kaldırdılar. Şu anda onlarca sivil polis ve belediye zabıtası sokakta, dört kamyonetle geziyorlar, sorgu sualsiz çiçek, masa, sandalye, tezgah ne varsa toplayıp götürüyorlar. Ortada ne bir tutanak ne de bildiri var. Beyoğlu hayatına tahammülsüzlük bence” dedi.
Sıraselviler Caddesi’nde içki satmayan bir kafenin sahibi, “Salıdan beri her gün geliyorlar. Dışarıda kaldırımı engellemeyen iki masam vardı, ikisini de aldılar. Bugün ufacık bir masa koydum üzerinde kül tablası dursun, müşteriler sigara izmaritlerini yerlere atmasın diye, gelip onu da kaldırttılar” dedi. 

‘Polisler çok kabaydı’
Cihangir’deki Kaktüs Cafe’nin sahibi Gülsüm Ağaoğlu ise bianet’e yaptığı açıklamada salı gecesi saat 11’de sivil giyimli zabıta ve polislerin hiçbir resmi belge göstermeden sigara içenlerin kullandığı ince masaları götürmeye çalıştığını anlattı: “Sözlü ya da yazılı bir tebligatta bulunmadılar, kendilerini tanıtmadılar, tutanak tutmadılar, kimlik de göstermediler. Hiçbir gerekçe göstermeden, sadece ‘Bunları alıyoruz’ dediler. Neden bu kadar kalabalık oldukları sorulduğunda da ‘Bize ayak direyen bölücü terör odakları oldu, o yüzden” dediler. Kaktüs’ün İşletme Müdürü Ali Gücel de, “Müşteriler de söyledi, gelen polisler son derece sinirli ve kabaydı” dedi.
Israrlı telefonlarımıza rağmen operasyona yönelik soruları cevaplamayan Beyoğlu Belediyesi’nin tek açıklaması “Bölgeden geçen araç ve yayaların seyrinin engellenmesi yolundaki şikayetlerden dolayı başlatılan operasyon tamamıyla izinsiz olarak yapılan işgallere yöneliktir” oldu.