BGST: Mücadelemizi sürdüreceğiz

BGST: Mücadelemizi sürdüreceğiz
BGST: Mücadelemizi sürdüreceğiz
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Kültür Bakanlığı'nı desteği alamadıklarını için hukuki mücadele başlattığını duyurdu. Topluluk halkı özel tiyatrolara destek vermeye çağırdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl bazı özel tiyatrolara ödenek verilmemesi tartışmalarına Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu da eklendi. Topluluk konuya ilişkin yayımladığı bildiride yardım alamayan tiyatro kurumları arasında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nun da bulunduğunu ve bu konuda hukuki mücadele başlattığını duyurdu. Halkın özel tiyatrolara destek vermesi çağrısına da yer verilen bildirinin tam metni ise şöyle:

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel tiyatrolara destekleri açıklandığında birçok tiyatronun gezi eylemlerindeki tavrı nedeniyle listeden çıkarıldığına şahit olduk. Bu girişimi Türk- İslam faşizminin ayak sesleri olarak görüyor ve seküler tiyatroları tasfiye etmeye çalışan bu zihniyeti kınıyoruz. Bu yıl yardım alamayan tiyatro kurumları arasında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu da yer almaktaydı. Bu konuda hukuki mücadele başlattığımızı ve diğer tiyatro gruplarıyla birlikte bu mücadelenin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz. Bakanlığın keyfi uygulamasına karşı yardımların asıl sahibi olan halkımızı sahneleri doldurarak özel tiyatrolara destek vermeye davet ediyoruz. Hangi siyasi partiden olursa olsun bütün yerel yönetimleri, tasfiye zihniyetine karşı salonlarını tiyatro topluluklarına açmaya ve halkın kendi tiyatrosuna sahip çıkmasına imkân vermeye çağırıyoruz.