Biberonum Pismiş Anne!

Biberonum Pismiş Anne!
Biberonum Pismiş Anne!
Avrupa Komisyonu, biberonlarda plastiği sertleştirmekte kullanılan Bisfenol A (BPA) maddesini yasakladı

Avrupa Komisyonu, plastik biberon, su bidonları, sert su veya gıda kapları ve benzeri plastik malzemelerin sertleştirilmesinde kullanılan Bisfenol A (BPA) adındaki kimyasal madde için biberonlarda kullanma yasağı kararı aldı. Söz konusu madde, aslında bilgisayar parçaları, CD ve kask gibi eşyalarda da kullanılıyor ancak tıp uzmanları yemek kapları veya biberon gibi malzemelerin yapımında kullanıldığı zaman sağlık riski yarattığını tespit etti.

Avrupa Gıda Güvenlik Kurulu (EFSA), geçen eylülde BPA’nın obezite ve kalp hastalıklarına neden olduğu, vücut gelişimine ve bağışıklık sistemine zarar verdiği ve kanser riskini artırıcı tesirleri olduğu kanaatine vardı. Dünyanın önde gelen bilim insanlarıysa son 15 senedir benzer raporlarla dünyanın dikkatini çekmeye çalışıyordu.
Sonuç olarak Avrupa Komisyonu, BPA’yı ilk etapta biberonların yapımında yasaklama kararı aldı. Uzun zamandır tartışılan madde, ilk olarak geçtiğimiz eylül ayında Kanada ’da yasaklandı, ABD’de de altı üretici firma tarafından piyasadaki malzemelerinden çıkarıldı.

Plana göre AB üyesi ülkelerde Bisfenol A içeren biberon üretimi, Mart 2011 itibarıyla durdurulacak, satış ve ihracatına da gelecek haziran ayından itibaren tamamen son verilecek. Ürünleri Türkiye ’de de satılan dünya çapında biberon markaları zaten son üç yıldır ‘BPA’sız biberon’ üretimine geçmişlerdi.

Bizim bebek BPA’lı mı kalacak?
Ancak Türkiye her ne kadar AB ülkeleriyle Kopenhag Kriterleri çatısı altında yasama reformları yaparak iç hukukunu eşleştirmekte olsa da AB’nin BPA konusunda aldığı karar Türkiye açısından bağlayıcı değil. Yani bizim bebeklerimiz, bağışıklık sistemlerini ve gelişimlerini etkileyen maddelerle büyümeye devam edecek!

Bakanlık yeni kararı inceliyor
Yasak kararının ardından konuyu gündemine alan Sağlık Bakanlığı, Avrupa Komisyonu’nun kararını inceleyerek kısa sürede yeni bir değerlendirme yaparak son kararını verecek. Bakanlık bu karardan önce Türkiye’deki üretimlerin bilimsel kriterlere uygun olduğunu, tüketicilerin bu ürünleri kullanma konusunda endişelenmesine gerek olmadığını ve Avrupa’daki düzenlemelerin yakından takip edildiğini belirterek, yasaklamaya gerek görmediğini açıklamıştı. Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel ise BPA içeren biberon satışının Türkiye’de de yasaklanması gerektiğini açıkladı. Özel, “Bu vesileyle özellikle anne-babaları BPA içeren biberon kullanımı konusunda bir kere daha uyarmayı bir borç biliyoruz” dedi.