Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor

Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor
Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor
Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), 2-13 Eylül tarihleri arasında 'Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor: Şehir, Mermer ve Nesneler' etkinliğini düzenliyor. Öğrenci grupları, akademisyenler, heykeltıraşlar ve tasarımcıları bir arada getirecek etkinlikte Bilecik mermerini kullanarak farklı şehir mobilyaları, objeleri tasarlanacak ve bu tasarımlar şehrin farklı mekânlarında sergilenecek.

Bilecik mermerinin tasarımla şekillenerek katma değeri yüksek ürünlere dönüşmesi, kullanım alanlarının genişletilmesi için Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) kolları sıvadı. Şehrin ismi ile adlandırılan Bilecik Mermer’ini gündeme taşımak için 2-13 Eylül tarihleri arası “Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor: Şehir, Mermer ve Nesneler” etkinliğinde, her biri alanında bilinen akademisyenler, tasarımcılar, sanatçılar ve farklı disiplinlerden öğrenciler bir araya geliyor.

“İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları” kapsamında düzenlenecek etkinlikte yer alan Bilecik Mermeri ile farklı şehir nesneleri ve heykellerin tasarlanacağı atölye çalışmaları Doç. Dr. Murat Yurdakul danışmanlığında, Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü Prof. T. Fikret Uçar yönetiminde yürütülecek. Grafik tasarımı, endüstriyel tasarım, iç mimarlık ve heykel bölümü öğrencileri gibi farklı disiplinlerden gelen öğrenci grupları, akademisyenler, sanatçılar ve tasarımcılar Bilecik’in tarihi dokusu ve kültürel alt yapısından beslenerek, ilham toplantıları ve fikir buluşmaları ile Bilecik mermerinin sanatsal ve şiirsel bir altyapı üzerine konumlandırılarak kent mobilyaları ve heykeller tasarlayacaklar.

Etkinlik boyunca tasarlanan çalışmalardan seçilen kent mobilyaları ve heykellerin mermerden birebir prototipleri yapılarak Ekim ayında yapılması planlanan Mermer Zirvesi’nde sergilenecek.