Bilim çözdü: Kadınlar neden makyaj yapar?

Bilim çözdü: Kadınlar neden makyaj yapar?
Bilim çözdü: Kadınlar neden makyaj yapar?

Aktris Scarlett Johansson bir makyaj firması için Marilyn Monroe oldu.

ANKARA - Kadınların neden makyaj yapmayı sevdikleri anlaşıldı: Yüzünü aynada makyajsız gören kadın, makyajdan sonra yüzünün başkalarına nasıl görüneceği öngörüsü ve iyimserliğiyle harekete geçiyor. Bir Japon kozmetik firması için, beyin uzmanı Dr. Ken Mogi ve ekibi tarafından yapılan ve iki yıl süren araştırmada, kadının yüzünü makyajlı ve makyajsız olarak nasıl algıladığıyla ilgili beyinde farklı faaliyetler olduğu belirlendi.
Bilim insanları, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri incelediler. Beyin tarama cihazı sonuçlarında, bir kadının kendini makyajsız gördüğünde başkalarının kendisini nasıl göreceğini öngördüğü ve beynin ‘ödül sisteminin’ harekete geçerek zevk hissi veren dopamin salgıladığı saptandı.

İlişkiye ve zevk almaya katkı
Araştırmacılardan Keişi Saruwatari, “Burada beklenti, teşvik ve hevesin karışımı söz konusu. Makyaj kadınlarda, diğerleriyle ilişki kurulmasına ve zevk duyulmasına katkıda bulunuyor” diyor.
Bilim insanları araştırmadan önce, kadınların makyajdan sonra pozitif hisler içine girdiklerini düşünüyorlardı. Bunun kadınlar arasında yapılan bir araştırma olduğunu hatırlatan bilim insanları, bir erkeğin de sabah tıraş olduğunda ve yüzüne tıraş kolonyası sürdüğünde benzeri hisler içinde olabileceğini söylüyorlar. (aa)