Bilim insanları ömür uzatan iksir formülünü bulmuş olabilir

Bilim insanları ömür uzatan iksir formülünü bulmuş olabilir
Bilim insanları ömür uzatan iksir formülünü bulmuş olabilir

PARİS - Nakillerden sonra doku reddi ihtimalini azaltmada kullanılan rapamisin (sirolimus) maddesi, yaşlı farelerin ömrünü uzattı. Araştırmacılar David Harrison ve Randy Strong, yiyeceğin yanında rapamisin verilen 20 aylık (İnsanda 60 yaşına eşdeğer) farelerin yaşam süresiyle normal beslenen aynı yaştaki farelerinkini karşılaştırdı. İlaç verilen farelerin yaşam süresi diğer farelere göre, erkeklerde ortalama yüzde 9, dişilerdeyse yüzde 13 arttı.
İlaç, farelerin ulaşabileceği maksimum yaşı da geride bırakmasını sağladı. Ancak lüm gecikse de ilaç her iki gruptaki farelerin ölüm nedenini değiştirmedi; yani kansere yakalanan fare, uzun yaşasa da yine kanserden öldü. Bununla beraber araştırmacılara göre ilaç, kansere yakalanmayı geciktirebilir veya yaşlanmayı yavaşlatabilir ya da ikisini aynı anda yapabilir. 

Memeliler için ilk tespit
Sonuçlar yaşla ilgili hastalıkların tedavisi için yan etkisi olmayan rapamisine benzer ilaçlar üretilmesi umudunu yeşertti. Rapamisinin omurgasızlarda yaşlanma süreciyle ilgili TOR proteininin işlevini yavaşlattığı biliniyor. Bu proteinin durdurulması maya mantarı, iplik kurdu ve sirke sineğinin ömrünü uzatmıştı. Bu araştırmaysa rapamisinle ilk kez memelilerin ömrünün uzadığını gösterdi. Ancak uzmanlar, rapamisinin genç kalmak için doktorlara danışılmadan kullanılmaması gerektiğini ısrarla vurguluyor. (aa)