Bilim insanlarını şaşırtan 'Ata'!

Bilim insanlarını şaşırtan 'Ata'!
Bilim insanlarını şaşırtan 'Ata'!
Şili'de 15 santimetre uzunluğunda kafası vücuduna oranla oldukça büyük olan bir iskelet, bilim insanlarını hayrete düşürdü.

10 yıl önce bulunan iskeletin başlarda maymun olabileceğini belirten bilim adamları, şimdilerde ise bu esrarengiz iskeletin mutasyona uğramış bir insan iskeleti olabileceği üzerinde duruyor.

'Ata' adı verilen esrarengiz iskelet, kimi kesimler tarafından uzaylı olarak adlandırılsa da bilim insanları bu iskeletin mumyalanmış insan iskeleti olduğunu düşündüklerini ifade ediyor. İskelet hakkında bölgede spekülasyonlar devam ederken, 2003 yılında da Oscar Munoz isimli bir kişi yerel gazetelere yaptığı açıklamada, 15 santimetre uzunluğunda beze sarılı bir iskelet bulduğunu belirtmişti. İnsana benzemeyen iskeletin oldukça karardığını da ifade eden Munoz, iskelette ayrıca 9 kaburga kemiği olduğunu ifade etmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Biyolojisi Bölümü Yöneticisi Gary Nolan ise açıklamasında, 'Bu iskeletin kesinlikle maymun olmadığını söyleyebilirim. Bu bir insan. 6 ya da 8 yaşına kadar yaşamış olmalı' dedi. (a haber)


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Bilim

  ,

  açıklama