'Bilim kadınları sorunlu' diyen profesör istifa etti

'Bilim kadınları sorunlu' diyen profesör istifa etti
'Bilim kadınları sorunlu' diyen profesör istifa etti
Nobel ödüllü İngiliz fahri profesör, bilim alanında çalışma yapan kadınların 'sorun yarattığı' yönündeki yorumlarından dolayı üniversitedeki görevinden istifa etti.

Londra 'daki UCL Üniversitesi, Tim Hunt'ın bir konferansta kadınlarla ilgili yaptığı yorumdan dolayı yaşam bilimleri fakültesindeki görevinden dün istifa ettiğini açıkladı. BBC'nin haberine Hunt, bilimsel bir konferansta yaptığı konuşmada, kadınların eleştirildiğinde 'ağladığı' ve erkek meslektaşlarına 'âşık oldukları' için tek cinsiyete dayalı laboratuvarlardan yana olduğunu söylemişti. Hunt, BBC'ye yaptığı açıklamada bu yorumu 'inanarak' yaptığını ama 'üzgün olduğunu' söyledi.
72 yaşındaki profesör, Salı günü Güney Kore'de yapılan Bilim Gazetecileri Dünya Konferansı'nda yaptığı konuşmada 'kadınlarla ilgili sorunu'nu şöyle ifade etmişti: Laboratuvarda kadınlar olunca üç şey oluyor: Siz onlara âşık oluyorsunuz, onlar size âşık oluyor ve eleştirdiğinizde de ağlıyorlar... Ve bu bilimsel çalışmalar açısından çok aksatıcı oluyor.

YORUMLARIMIN ARKASINDAYIM 
Daha sonra BBC'nin bir radyo programına katılan profesör o kadar gazetecinin önünde o sözleri söylemenin aptallık olduğunu ve söylediklerinden dolayı üzüntü duyduğunu belirtmiş, fakat bu yorumların bir kısmının arkasında olduğunu ifade etmişti.
Biyokimya profesörü Hunt, 2001'de hücrelerin bölünmesi ile ilgili çalışmalarından dolayı Nobel ödülüne layık görülmüştü. (BBC Türkçe)