Bilimsel kehanet

Hindistan'da astrologlar ve sismologlar, doğal felaketleri önceden tespit için güçlerini birleştirdi. İki taraf önceki gün Hindistan hükümetinin desteklediği projeyle bir araya geldi.

LONDRA - Hindistan'da astrologlar ve sismologlar, doğal felaketleri önceden tespit için güçlerini birleştirdi. İki taraf önceki gün Hindistan hükümetinin desteklediği projeyle bir araya geldi. Delhi'deki Astroloji Araştırmaları Enstitüsü'nde, iki yıl önce Gujarat eyaletinde meydana gelen ve 20 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan depreme dair veriler incelenecek, ayrıca o tarihten bu yana gezegenlerin aldığı konumlar üzerinde çalışılacak.
'Astrologlar bilmişti'
Ülkedeki rasyonalist görüşlüler tarafından, astrolojiyi üniversitelere sokmak istediği için eleştirilen Hindistan İnsan Kaynakları ve Gelişimi Bakanı Murli Manoher Joshi, projeyi, "Gelişmiş bilgisayarlarla çalışan bilim adamları, zaman zaman büyük depremleri öngörmekte başarılı olamadı. Ancak Hint astrolojisi bazen depremin tam saat ve yerini bile belirleyebildi" diye savundu.
Gujarat depremini, yıldızlara bakarak önceden bildiğini, ama ciddiye alınmadığını söyleyen enstitü başkanı Lachhman Das Madan'a göre gelecek ay gökyüzü ciddi olaylara sahne olacak. Çünkü Dünya ve Mars, 60 bin yılın en yakın konumuna ulaşacak. (The Telegraph)